Sağ Koltuk Altında Şiddetli Ağrı

Koltuk altındaki şiddetli ağrı paniğe ve endişeye neden olur. Bunun nedeni koltuk altı bölgesindeki ağrının, meme kanseriyle ilişkilendirilmesidir. Ancak unutulmamalıdır ki her koltuk altı ağrısı, meme kanserine işaret etmez. Koltuk altı ağrısı tek başına meme kanseri bulgusu olarak değerlendirilemez. Bir çok nedenden ötürü koltuk altı bölgesinde ağrı hissedilebilmektedir.

Koltuk Altı Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Enfeksiyon

Koltuk altı ağrısının en sık karşılaşılan nedeni enfeksiyondur. Koltuk altı ter bezlerinde bakteriyel enfeksiyondan ötürü iltihaplanma meydana gelebilir. Oluşan iltihaplanma koltuk altının enfeksiyon kapmasına neden olabilir. Enfeksiyon ise kendini koltuk altı ağrısı şeklinde belli eder. Aşağıdaki sebeplerden ötürü koltuk altı bölgesinde enfeksiyon meydana gelebilmektedir.

  • Koltuk altı bölgesi traş edilirken cildin tahriş edilmesi
  • Hijyen eksikliği durumu
  • Çok fazla terlemek

Lenf Bezi Şişmesi

Vücudun bir çok bölgesinde bulunan lenf bezleri, koltuk altında da yer alırlar. Lenf bezlerinin enfeksiyon ya da herhangi bir darbeden dolayı şişmesi durumunda ağrı sorunu da beraberinde gelir. Lenf bezlerindeki şişlik, koltuk altında meydana gelen ağrının nedenleri arasındadır.

Kist

Deri altında bulunan su keseciği halindeki yapı kist diye adlandırılır. Vücudun herhangi bir bölgesinde oluşabilen kistlere, koltuk altında da sık rastlanmaktadır. Koltuk altı bölgesinin ıslak, nemli ve karanlık olması kistin oluşumu için oldukça ideal bir alan olduğunun göstergesidir. Kistler büyüdükçe rahatsızlık ve ağrı hissiyatına neden olurlar. Kistten kaynaklı ağrı ve rahatsızlık sorununun giderilebilmesi için uzmana başvurulmalıdır. Uygulanacak tedavi yöntemleriyle öncelikle kistin içindeki madde çıkarılır.

Meme Kanseri

Koltuk altında ele gelen yumru ve kitle, meme kanserinin habercisi olabilir. Ele gelen şişlik ile birlikte koltuk altı bölgesinde ağrı hissediliyorsa, sorun ihmal edilmemeli ve derhal uzman doktora başvurulmalıdır.

Koltuk altı ağrısı sorunu bir çok ciddi rahatsızlığın habercisi olabilir. Özellikle meme kanseri gibi hayati derecede önem taşıyan rahatsızlıklara işaret ediyor olabileceğinden, ihmal edilmemeli ve mutlaka doktora başvurulmalıdır. Ağrının tedavisi neden olan etkene göre değişiklik gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir