Sağ Kolda Ağrı, Uyuşma Ve Elde Titreme

Kolda uyuşma ve ağrı sorunu daha çok dolaşım sisteminde oluşan sorundan kaynaklanmaktadır. Vücuttaki kanın geçici ya da sürekli olarak kol bölgesine yeterli miktarda ulaşmaması halinde kolda uyuşma sorunu baş gösterebilmektedir. Dolaşım sistemi bozukluğu dışında sinirlerin zedelenmesi, sinir sıkışması gibi problemler de kol uyuşması probleminin nedenleri arasındadır.

Kolda uyuşma sorunu; karıncalanma, yanma ve iğne batıyor hissi gibi şikayetlerle ifade edilebilmektedir. Hissedilen uyuşma kolun bir bölgesinde olabileceği gibi tamamında da görülebilmektedir. Kolda uyuşma sorunu enfeksiyon, kötü huylu tümör ve iltihaplanma gibi ciddi sorunlardan ötürü meydana gelebileceğinden ihmal edilmemeli ve mutlaka uzman doktora gidilmelidir.

Sağ Kolda Ağrı ve Uyuşma Neden Olur?

Sağ ya da sol kolda görülebilen uyuşma hissi; “sağ kolda ağrı ve uyuşma” şikayetine sebebiyet verebilmektedir. Sağ kolda uyuşma ve ağrı sorununun bir çok nedeni olabilir.

Sinir Hasarı / Sinir Sıkışması

Alınan darbe ve hasarlardan ötürü kol bölgesindeki sinirlerdeki hasar, zedelenme görülebilir. Travma etkenleri yani darbe ve hasar gibi durumlar sinir hasarına, sıkışmasına neden olabilir. Sinirlerde oluşabilecek hasar veya sıkışma ise kendini uyuşma, karıncalanma hissi ile belli eder. Sinir sıkışması uyuşmayla birlikte ağrı sorununa da yol açar.

Yetersiz ve Dengesiz Beslenme 

Gün içinde yetersiz ve dengesiz beslenmenin sonucu olarak vücutta vitamin eksikliği görülebilir. Vücudun alınması gereken vitaminlerin yeterince alınmaması halinde vitamin eksikliği sorunu baş gösterir. Özellikle B vitamini ve kalsiyum, fosfat, magnezyum gibi minerallerin eksikliği durumunda sağ kolda uyuşma sorunu meydana gelebilmektedir. Hem sağlıklı yaşam hem de oluşabilecek uyuşma sorunu için yeterli ve dengeli öğünler tüketmekte fayda vardır.

Diyabet Hastalığı 

Kan şekeri seviyesinin yüksek olması yani diyabet sinirlerde hasara ve bunun doğrultusunda sağ veya sol kolda uyuşma, karıncalanma hissine neden olabilir. Kol ve bacaklarda uyuşma, karıncalanma hissi şeker hastalığının en bilindik belirtilerindendir.

Karpal Tünel Sendromu

Koldaki sinirlerin işleyişinin bozulması ve tahriş olması durumunda karpal tünel sendromu rahatsızlığı baş gösterir. Rahatsızlık kolda uyuşma, ağrı ve güç kaybı gibi problemlere neden olabilir.

Hamilelik 

Hamilelik döneminde anne adayının vücudun pek çok değişiklik meydana gelir. Bu süreçte gerçekleşen hormonal değişimler kan dolaşımını kötü etkileyebilmekte ve karıncalanma hissine neden olabilmektedir.

“Sağ kolda ağrı, uyuşma” şikayeti yukarıda bahsedilenler dışında pek çok sebepten kaynaklanabilmektedir. Söz konusu şikayet tek başına herhangi bir rahatsızlığın bulgusu olarak değerlendirilmese de, altında yatan nedenin saptanmasında etkilidir. Uyuşma hissi ile birlikte baş dönmesi, mide bulantısı ve bilinç kaybı gibi şikayetler de görülüyorsa ciddi sağlık sorunlarının nedeni olabileceğinden, derhal doktora gidilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir