Sağ Kasık Sağ Bacakta Kasılma

Sağ kasık ve sağ bacakta kasılma sorunu adet düzensizliği yaşayan kadınlarda daha fazla görülebilmektedir. Özellikle adet kanamasından bir kaç gün önce başlayan kasık ağrıları çok şiddetli hissedilebilmektedir. Kasık ve bacak bölgesinde hissedilen kasılma, ağrı kanamanın meydana gelmesiyle birlikte kendiliğinden geçer. Ancak bu dönemde kullanılabilecek ağrı kesici ilaçlarla, kasık ve bacak kasılma-ağrıları büyük ölçüde giderilebilmektedir.

Sağ kasık ve sağ bacakta hissedilen kasılma adet kanamasının habercisi olmak dışında, bir çok nedenden kaynaklı olabilir. Bunlardan en bilineni gebelik durumudur. Gebelik döneminde bacak ve kasık bölgesinde kasılma sorununa sık rastlanır.

Sağ Kasık ve Bacakta Kasılma Neden Olur?

Hareketsizlik 

Uzun süre hareketsiz kalmak  ve kasların uzun süre çalışmaması, sağ kasık ve bacak bölgesinde kasılmaya neden olabilmektedir. Özellikle sürekli aynı pozisyonda ve masa başında çalışan kişilerde bu soruna sık rastlanır. Hareketsizlikten kaynaklı kasılma ve ağrılar, gün içinde ufak egzersizler yaparak giderilebilir.

Adet Kanaması

Adet kanamasından önce kasık ve bacaklarda kasılma meydana gelir. Bu ağrılar kanama olana kadar devam eder. Kanamadan sonraki bir kaç gün içinde kasılma ve ağrılar kendiliğinden geçer.

Hamilelik

Gebelik döneminde rahmin büyümesi ve genişlemesinden kaynaklı, kasık bölgesinde kasılmalar hissedilir. Bu kasılmalar gebeliğin ilk haftalarında ve son haftalarında daha fazla hissedilebilir bir düzeydedir. Ancak her sağ kasık ve bacakta kasılma, gebelikten kaynaklanmaz.

Kasık ve Bacak Bölgesine Çok Fazla Yüklenmek 

Bacaklar, vücut ağırlığının neredeyse tamamını yüklenirler. Bacaklara uzun süreli ağırlık bindirilmesi, bacak ve kasık bölgesinde kasılmalara neden olur. Bu sebepten kaynaklı kasılma ve ağrı rahatsızlığında dinlenerek ağrıların geçmesi sağlanabilir.

Sağ bacak ve sağ kasıkta kasılma sorununun bir çok nedeni vardır. Uzun süredir devam eden ve şiddetli hissedilen kasılma sorunu varsa, rahatsızlık ihmal edilmemeli ve bir an önce uzmana başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir