Sağ Karın Boşluğunda Ağrı

Karın boşluğunda ağrı sorunu daha çok düzensiz ve dengesiz beslenmenin sonucu olarak görülmektedir. Beslenme alışkanlıkları dışında karın bölgesindeki organlarda oluşabilecek rahatsızlıklar da, karın boşluğunda ağrı hissine neden olabilmektedir. Ağrılar kimi zaman hafif sancılar halinde hissedilirken kimi zamansa şiddetli sancılarla kendini belli etmekte ve kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Karın boşluğunda ağrı sağ veya sol bölgede hissedilebilir. Ağrının nedeni genellikle dengesiz ve düzensiz beslenme programlarının uygulanmasıdır. Ancak beslenme alışkanlıkları dışında karın bölgesindeki organlarda oluşabilecek hastalıklardan ötürü de karın boşluğunda ağrı sorunu baş gösterebilmektedir. Pankreas, mide, dalak ve böbrek organlarında meydana gelebilen rahatsızlıklar karın boşluğunda ağrıların hissedilmesine neden olabilmektedir.

Sağ Karın Boşluğunda Ağrı Neden Olur?

  • Karın boşluğundaki ağrı, bağırsak rahatsızlıklarının habercisi olabilir. Ağrıyla birlikte iştah kaybı ve mide bulantısı sorunları görülüyorsa, bu durum bağırsak enfeksiyonu ya da bağırsak hastalıklarının işaretçisi olabilir. Mutlaka doktora gidilmeli ve gerekli tetkikler yapılmalıdır.
  • Sağ karın boşluğunda ağrı probleminin nedeni karın bölgesinin çevresindeki organlardaki rahatsızlıklar olabilir. Karaciğer, yemek borusu, safra kesesi organlarında meydana gelen rahatsızlıklar karın boşluğunda ağrı  hissedilmesine neden olabilmektedir.
  • Birden başlayan ve şiddetli olarak görülen ağrıyla birlikte kusma ve mide bulantısı sorunları yaşanıyorsa ağrılar mide-bağırsak hastalıklarının habercisi olabilir. Bu durumda ağrılar ihmal edilmemeli ve en kısa sürede uzmana başvurulmalıdır.

Karın boşluğunda ağrı problemi psikolojik ya da fiziksel etkenlerin sonucu olarak görülmüyorsa, ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Ağrı, sancı ihmal edilmemeli ve mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir