Saç Diplerinde Ağrı

Saç diplerinde ağrı şikayeti daha çok kullanılan kimyasal saç ürünlerinin etkisinden sonra oluşmaktadır. Kişinin tercihine bağlı olarak kullanılan saç ürünleri, saç diplerinde gerginlik ve kuruluğa sebep olabilir. Saç dibi bölgesinde gerginlik ve kuruluk problemleri ise saç diplerinde ağrı, acı hissiyatına sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden kullanılan saç ürünleri hakkında dikkatli olunmalıdır.

Kullanılan kimyasal saç ürünlerinin yanı sıra saçların gün içinde sürekli ve çok sıkı olarak toplanması da saç diplerinde acı sorununa yol açabilmektedir. Saç diplerinde ağrı çeşitli sebeplerden oluşabileceğinden, öncelikle ağrının altında yatan neden saptanmalı ardından nedene yönelik önlem uygulanmalıdır.

Saç Diplerinde Ağrı Neden Olur?

Kullanılan Saç Ürünleri

Saç ürünlerinin içeriğinde bir çok kimyasal bulunmaktadır. Tercih edilen içeriğinde ağır kimyasal içeren saç ürünleri, saçlara ve saç diplerine zarar verebilmektedir. Kimyasal içeren bazı saç ürünleri, saç diplerinde kuruluğa ve gerginliğe neden olabilmekte ve saç diplerinde ağrı, acı şikayetine yol açabilmektedir. Tercih edilen saç ürünleri saç sağlığı açısından oldukça önemlidir.

İltihaplanma

Saç kökünde oluşan sivilce ve çıban, enfeksiyona sebebiyet verebilmektedir. Enfeksiyon sonrasında iltihaplanma oluşmuş olabilir. Saç derisinde meydana gelen iltihaplanma, saç diplerinde ağrı ve acı sorununa yol açabilmektedir. Ağrı hissinin iltihaplanmadan kaynaklanıp kaynaklanmadığı uzmanlar tarafından uygulanan enfeksiyon testleri sayesinde anlaşılmaktadır. Tedavisinde daha çok merhem ve krem yöntemleri önerilmektedir. Saç bakımının sürekli yapılması ve hijyen açıdan saç bakımının devamlı olması, iltihaplanmayı yani dolaylı olarak saç diplerinde ağrı problemini önleyicidir.

Saç Derisi Hastalıkları

Vücudun her bölgesinde oluşabilen mantarlara saç bölgesinde de sık rastlanmaktadır. Saç derisinde oluşan mantarlar, saç diplerinde ağrı ve acı problemlerine yol açabilmektedir. Özellikle  tinea capitis olarak bilinen mantar türü, saç diplerinde ağrı hissinin en bilindik nedenleri arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir