Saç Derisinde Sarı Kabuklanma

Saç derisinde, diplerinde kabuklanma sorunu sık rastlanan bir sorundur. Saç derisinde meydana gelen sarı kabuklanmanın şiddeti kişiden kişiye değişkenlik gösterebilmektedir. Kabuklanmanın ne kadar sürede bir tekrar ettiği ve kişiyi ne denli rahatsız ettiği gibi detaylar önemlidir. Az miktarda görülen kabuklanma sorunu, daha çok mevsimsel ve cilt kuruluğu gibi sebeplerden kaynaklanmaktadır.

Saç Derisinde Kabuklanma Nedenleri Nelerdir?

Mevsimsel Değişiklikler

Mevsim geçişlerinde, kabuklanma sorununa sık rastlanır. Mevsimsel değişikliklerde saç derisinde kepekler artabilmektedir. Genellikle kepek önleyici krem ve şampuanlarla bu sorundan kurtulmak mümkündür.

Cilt Kuruluğu

Aşırı cilt kuruluğu, saç diplerinde kepeklerin meydana gelmesine neden olur. Ciltteki kuruluk beraberinde kaşıntı ve kızarıklık gibi sorunları da getirebilmektedir. Daha çok nemlendirici krem ve kepek önleyici şampuanlarla kepeklerden kurtulma yöntemleri izlenir.

Cilt Hastalıkları

Saç derisindeki kabuklanma ile birlikte kızarıklık ve yağlanma sorunu varsa, bu durum cilt hastalıklarına işaret ediyor olabilir. Cilt hastalıklarından ötürü görülebilen kabuklanma sorunun da tek başına kepek önleyici kremler yeterli değildir. Doktor önerisinde verilen krem ve losyonlar, sorunun ortadan kalkmasını sağlar.

Saç diplerinde kabuklanma, sedef ve egzama gibi ciddi hastalıkların habercisi olabileceğinden rahatsızlık ihmal edilmemeli ve bir an önce uzman doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir