Renkli Çamaşırlar Kaç Derecede Yıkanır?

Renkli Çamaşırlar Kaç Derecede Yıkanır?

Renkli çamaşırlar, renk verme olasılıklarından dolayı her zaman ayrı yıkanması gerektiği gibi yıkanma dereceleri de yine önemli bir detaydır. Özellikle her çamaşır için, yüksek ısıda yıkamak kimi zaman kıyafetlerimizin küçülmesine sebep olabileceği gibi renkliler de ise renklerin solmasına neden olabilmektedir.

Renkli Çamaşırlar Kaç Derecede Yıkanmalıdır?

Renkli kıyafetler ve bazı kumaş çeşitleri için, kumaşların üzerinde yıkanma talimatlarını anlatan etiket olabilmektedir. Öncelikle kıyafetlerinizin yıkanma talimatları var ise buna göre yıkamanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Bu sayede kaç derecede yıkamanız gerektiği konusunda soru işaretleri taşımamış olacaksınız.

Kıyafetlerinizin üzerinde herhangi bir talimat bulunmuyorsa, kıyafetiniz ipek kumaş ise yıkama derecesini 30’a ayarlamak ideal olacaktır. Eğer pamuklu bir kıyafetten bahsediyorsak da 40 derecede yıkabilirsiniz. Yünlü kıyafetler yapısı gereği narin oldukları için bu kıyafetleri soğuk su ile ya da yine 30 derecede yıkayabilirsiniz.

Renkli Çamaşırları Yıkarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

1-)Yıkanma Derecesi

Biraz öncede bahsetmiş olduğumuz gibi kumaşların türlerine göre ve renklere göre hangi derecede yıkayacağımız önemli bir detaydır. Kıyafetlerimiz iyice temizlensin diye yüksek ısılarda yıkamak renkli çamaşırların renginin solmasına sebep olacaktır.

2-)Deterjan Seçimi

Renkli çamaşırlarda belki de en önemli konu hangi deterjan kullanmamız gerektiğidir. Öncelikle belirtmek de fayda var, elde yıkayacağınız bir çamaşır için ağartıcı deterjanlar kullanmaktan kaçınmalısınız. Bu tür deterjanlar kıyafette leke oluşturabilir ya da kısmi renk açılmasına sebep olabilmektedir.

Makinede renkli çamaşırlarınızı yıkarken de renkli çamaşırlar için özel olarak tasarlanmış deterjanlar tercih etmeniz her zaman daha olumlu sonuçlar verecektir. Tabii ki bir çamaşırı çok sık yıkamanız zamanla renginin solmasına sebep olabilmektedir. Fakat bu durumda renkli çamaşırlar için üretilen bu deterjanları kullanmak, solma zamanını uzatacaktır.

3-)Ön Yıkama Yapmamalısınız

Çamaşır makinelerinde ön yıkama daha çok beyazlar için kullanılmaktadır. Renkliler için bu program kesinlikle uygulanmamalıdır. Ön yıkama, renkliler üzerinde sadece renklerin solmasına neden olmaktadır.

4-)Renk Veren Çamaşırların Tespit Edilmesi

Bazı renkli kıyafetler, hangi derecede yıkanırsa yıkansın maalesef renk verip diğer çamaşırlarımızı da kullanmamızı engelleyebilmektedir. Böyle durumların hiç yaşanmaması için küçük testler ile hangi çamaşırların renk verdiğini tespit edebilirsiniz ve o tür renk veren kıyafetlerinizi ayrı bir şekilde yıkayabilirsiniz.

Renk verebilecek kıyafetlerinizi tespit edebilmek için ise kıyafetin küçük bir bölümünü eliniz ile lavaboda yıkayabilirsiniz. Eğer akan su ile birlikte kumaşın rengi de gidiyorsa, o kıyafetinizi diğer kıyafetlerinizle yıkamamalısınız.

5-)Kurutma Yöntemi

Renkli kıyafetlerinizi kuruturken de kurutma makinesi tercih etmemenizi öneririz. Doğal bir yöntem olan asarak kurutmayı tercih edebilirsiniz. Fakat bu işlemi yaparken kıyafetinize dikkat etmelisiniz. Kuruduktan sonra almamanız ve güneş ışığına maruz kalması haline yine renk solmasına sebep olabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık