Regl Sonrası Lekelenme

Adet kanamasından sonra görülen lekelenmeler, kadınların neredeyse ortak sorunudur. Regl sonrası lekelenme şikayeti adet döngüsünün bitiminden sonra iç çamaşırda farkedilen lekelenmeden sonra baş gösterir. Adet öncesi ya da adet sonrası görülebilen lekelenmeler genellikle vajinal akıntılarla ilişkilendirilir. Ancak lekelenmenin bir çok sebebi olabilmektedir.

Adet Sonrası Lekelenme Neden Olur?

Adet sonrası lekelenme sorunu akla enfeksiyon ve rahim içi myom rahatsızlıklarını getirir. Vajinada oluşabilecek enfeksiyonel rahatsızlık, lekelenmeye ve akıntıya neden olabilmektedir. Enfeksiyon sonucunda pis kokulu ve yoğun kıvamda bir akıntı görülür. Enfeksiyon dışında myom gibi etkenler de regl sonrası lekelenmenin nedenleri arasındadır.

Rahimde kist olması da aynı şekilde lekelenme sorununun sebebi olabilir. Gerekli tetkik ve incelemelerin uzmanlar tarafından detaylı yapılması gerekmektedir. Ultrason ve uygulanan çeşitli tetkik yöntemleriyle lekelenmenin altında yatan neden detaylı araştırılır. Neden saptandıktan sonra nedene yönelik tedavi yöntemi izlenir. Sürekli regl sonrası lekelenme sorunu görülüyorsa, ihmal edilmemeli ve mutlaka uzmana başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir