Protrüzyon

Protrüzyon dejenerasyon ile su miktarını ve elastikliğini kaybeden nucleus pulposussun zorlama ile omurilik dışında kabarmasıdır. Yani buna omurilikte disk kaymasına benzer bir şey olduğu söylenebilir. Yani bu durum sıradan bir şekilde olmaz. Kişinin kendisini zorlaması yanlış bir hareket ya da düşme kıvrıla kırılma şeklinde görülebilir.

Protrüzyon doktor kontrolü ve röntgen çekimi film çekimi ile anlaşılır. Bunun anlaşılması ancak doktor kontrolü ile yapılabilir ve bunun tedavisi için de mutlaka doktor kontrolü gerekir. Doktor kontrollerine uymak gerekir. Bu durum ciddi bir durum ve kişinin canını yakan bir rahatsızlıktır. Bu nedenle en kısa sürede doktora gitmek hemen bunun tedavi sürecine girmek gerekir. Tedavi sürecine girmek ya da tedavinin en sağlıklı biçimde olması için kişinin doktor kontrollerine özen göstermesi ve vakit kaybetmemesi gerekir.

Protrüzyon ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız en kısa sürede uzman doktora danışmanız gerekir. Doktorun incelemeleri ile süreç başlar.

Protrüzyon Neden Olur?

  • Yanlış bir hareket etme ve kişinin kendisini zorlaması ile protrüzyon olabilir.
  • Bir yere çarpma ve kemiklerde kırılmayla birlikte de bu durum görülebilir.
  • Düşme ve bir anda kişinin yere düşmesi ile, sert darbeler ile bu durum oluşabilir.

Hareket ederken daha çok dikkat etmek ve eğilirken de beli kıvırmamak daha çok dizleri kıvırmak gerekir. Dizlerini kıvırarak eğilmek bir yerden sonra alışkanlık olacak ve daha rahat bir hale gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir