Progesteron Değeri Kaç Çıkmalı?

Progesteron hormonu yumurtalık bölgesinden salgılanan bir cinsiyet hormonudur. Östrojen hormonuyla birlikte adet döneminde beraber çalışır. Ayrıca rahim üzerinde de etkileri bulunan bir hormondur. Rahim kaslarının kasılmasını zorlaştırır. Ayrıca gebelik döneminde döllenen yumurtanın rahim içerisine yerleşmesinde oldukça etkili bir görev üstlenir.

Progesteron hormonu daha çok gebelik döneminde etkindir. Gebeliğin başlangıcından sonuna kadar olan zamanda, kadını gebeliğe ve gebelikten sonraki sürece hazırlar. Ayrıca gebelik döneminde kadının meme dokularının gelişmesini sağlar ve gebelikten sonra süt salgılanmasını tetikler. Progesteron hormonu hamilelik öncesi, hamilelik süreci ve sonrasındaki süreci kontrol eden bir gebelik hormonudur.

Gebelikte Progesteron Hormonu Kaç Olmalı?

Progesteron hormonu testi sayesinde yumurtlamanın olup olmayacağı hakkında bilgi edinilir. Yapılan bu test ile kandaki progesteron hormon değerleri ölçülür ve izlenir. Ölçümlenen ve izlenen hormon değerlerine göre gebelik durumunun oluşup oluşmayacağı anlaşılabilmektedir. Gebelik döneminde progesteron hormonu değerlerinin, 3.34-25.56 değerleri arasında çıkması beklenir.

Gebelik durumu dışında kısırlık rahatsızlığının teşhisi için de progesteron hormon testlerine başvurulur. Yapılan progesteron hormon testleri sayesinde kısırlık ve gebelik durumları detaylı bir şekilde incelenebilmektedir.

Hamilelikte Progesteron Değerleri

Hamilelik döneminde kandaki progesteron hormonu değerleri hızlı bir yükselişe geçer. Özellikle gebeliğin 10. haftasından itibaren yükseliş daha fazla olur. Hormon değerlerindeki yükseliş gebeliğin 38. haftasına kadar devam edebilmektedir.

Kadınlarda menopoz döneminde herhangi bir yumurtlama gerçekleşmediğinden progesteron hormon değerleri düşük çıkar. Bu durum gayet normaldir. Menopoz dışında ergenlikten önceki süreçte de hormon değerleri düşüktür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir