Progestan 100Mg 30 Tb Ve Ara Kanama

Progestan içerisinde doğal progesteron bulunduran bir üründür. Adet öncesi sendromda, adet düzensizliklerinde, kısırlık tedavisinde, düşük tedavisinde, menopoz öncesi dönemde ve menopozda kullanılır. Adet dönemleri arasındaki ara kanamalarda veya menopoz öncesi oluşan ara kanamalarda kullanılabilir. Doktor kontrolünde kullanılması gereken bir ilaçtır.

Progestan kullanırken bir kapsül yatarken veya bir kapsül sabah olacak şekilde dozlama yapılır. Tok karına alınmalıdır. Uyku hali oluşturması nedeniyle yatmadan önce alınması tercih edilir.

Progestan neden kullanılır?

-Ara kanamalarda
-Premenstruel sendrom
-Menstrual düzensizlikler
-Bening mastopatiler
-Premenopoz
-Luteal yetmezlik nedeniyle kısırlık
-Düşük tehdidi
-Luteal faz yetmezliğine bağlı olarak tekrarlayan düşüklerin önlenmesinde
-Erken doğum riskinin önlenmesinde.

Yukarıda saydığımız nedenlerden ötürü progestan kullanılabilir. Fakat doktorunuza danışmadan kesinlikle progestan kullanmayınız. Doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Yan etkileri

-İlaç alındıktan 1 ile 3 saat arasında uyuklama hali veya baş dönmesi görülebilir. Bu yan etkileri azaltmak için ilaç gece yatarken alınmalı veya dozu azaltılmalıdır.
-Akne, ürtiker, sıvı tutulması (ödem), kızarıklık gibi yan etkiler olabilir.
-Menstrüel süresinde kısalma ya da kesilme kanaması olabilir. Eğer bu yan etkiler olursa, progestan 100mg kapsül dozu azaltılabilir.
-Kilo değişiklikleri, libido değişimi, gastrointestinal bozukluklar, göğüste rahatsızlıklar, adet öncesi semptomlar, adet düzensizlikleri olabilir.
-Depresyon, yüksek ateş, uykusuzluk, alopesi ve nadiren sarılık görülebilir.
-Venöz tromboembolizm, hormon replesman tedavisi alanlarda almayanlara göre daha sık görülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir