Plt Değeri Yüksekliği

PLT normalde ingilizce platelet kelimesi olup trombosit sayımı demektir. Kandaki kan miktarını ifade eden bu plt değerinin ne çok düşük ne de çok yüksek olması gerekir. Kandaki trombosit bir tür kan hücresi çeşididir ve kanda pıhtılaşmayı sağlar. Dışı protein kaplı olan bu kan hücreleri tabak şeklinde ve sağlıklı bir insanda bir mikro litre kanda 150.00 ile 400.000 arasında değişmektedir. Plt değerinin bu değerden yüsek olması durumunda yani kişinin    plt değerim çok yüksek ne yapmalıyım şikayetinde kan fazla pıhtılaşıyordur.

Kanın fazla pıhtılaşıyor olması risk faktörüdür. Kanda bir anda damar tıkanıklığına ve tıkanıp pıtılaşan kanın bir anda beyne fırlaması ile emboli riski taşımaktadır. Bu nedenle kanda bu değerin yüksek olması durumunda kontrollü bir müdahale gerekir. Plt değerim çok yüksek ne yapmalıyım şikayetinde hasta ilk önce dahiliyeye başvurup durumun tespitini sağlamalı ve sonra da tedavi sürecine girmelidir.

  PLT Değeri

Plt yüksekse; kanda pıhtılaşma riski ve damarlardan giden kanla vücudun tam beslenememesi ve zamanla damar tıkanıklığı hatta ani ölümler olabilir.

Plt düşükse; kanın pıhtılaşması oldukça zordur ve bir kanama söz konusu olduğunda kişi yoğun kan kaybına uğrar. Özellikle bu durum kadınlarda hamilelik ve adet dönemlerinde çok büyük önem taşır. Adet döneminde kan kaybının çok olması ve hatta kanamanın durmaması söz konusu olabilir. Hamilelikte ise doğumda kanamanın durduralamaması anne ve bebek sağlığını tehlikeye atar. Bu nedenle plt değerindeki bir sorunda doktor kontrolü şarttır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir