Pembe Lekelenme

Kadınlarda adet dönemi dışında pembe lekelenmenin görülmesi daha çok gebelik belirtisi olarak bilinir. Ancak iç çamaşırında farkedilen her pembe leke, hamilelik göstergesi değildir. Pembe akıntı, vajina bölgesinde oluşabilen mantarlardan kaynaklı ya da rahim bölgesinin darbe almasından kaynaklı oluşabilmektedir.

Pembe Lekelenme Neden Olur?

Pembe lekelenmeye adet kanamasından bir kaç gün önce çok sık rastlanır. Bu lekelenme daha çok kanamanın olacağının habercisi niteliğindedir. Ancak kimi zaman gebelik durumundan kaynaklı da pembe akıntılar oluşabilmektedir. Gebelikten ötürü oluşan pembe akıntıdan sonra adet kanaması görülmez.

Hamilelik

Korunmadan ilişkiye girdikten bir kaç hafta sonra görülen pembe akıntılar, gebeliğe işaret ediyor olabilir. İlişki sonrası sperm ile yumurtanın birleşerek, rahim içinde ilerlemesi sırasında rahmin içindeki damarlarda çatlaklar meydana gelebilmektedir. Rahim bölgesindeki damarların hasar almasının sonucu olarak ise pembe akıntı görülebilmektedir.

Ancak pembe akıntı tek başına hamilelik belirtisi olarak değerlendirilemez. Doğru tetkik için gerekli hamilelik testlerinin yapılması gerekmektedir.

Enfeksiyonel Rahatsızlıklar

Rahim bölgesinde oluşabilecek enfeksiyonel rahatsızlıklar, pembe akıntının en bilindik nedenlerinden biridir. Özellikle vajina bölgesinde mantarların oluşması ve türemesi durumunda pembe akıntıya sık rastlanır. Bu yüzden genital bölge temizliğine özen gösterilmelidir.

Hormon Bozuklukları

Kadın vücudunda çeşitli etkenlerden dolayı hormonal değişimler olabilir. Hormonlarda oluşabilecek bozukluklar, pembe akıntıya neden olabilmektedir. Hormon bozukluklarından kaynaklı olan pembe akıntılar çoğu zaman gebelik habercisi olarak değerlendirilebilmektedir.

Damarların Çatlaması, Darbe Alması

Genital bölgenin darbe ve hasar alması durumunda, kılcal damarlarda çatlaklar meydana gelebilmektedir. Damar çatlaklarının bir sonucu olarak ise pembe akıntı oluşabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir