Patates Püresi Nasıl Saklanır?

Patates Püresi Nasıl Saklanır?

Birçok yemeğin yanında garnitür olarak tüketilen patates püresi, besin içeriği açısından oldukça zengindir. Patates kızartmasına göre daha sağlıklıdır. Ev hanımlarının bir çoğunun mensubu olduğu günlerde sık sık tercih edilir.

Patates püresini kalabalık için hazırlarken dozunu ayarlayamayabilirsiniz. Böyle durumlarda tazeliğini koruması için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır. Eğer bunlara dikkat ederseniz, patates pürenizi ilk gün hazırladığınız gibi tüketebilirsiniz.

Bu noktalara değinmeden önce patates pürenizin içerisine ilave ettiğini malzemeleri gözden geçirmekte fayda var. Tereyağ ve süt ile hazırladığınız bir patates püresi ile limon ve süt ile hazırladığınız patates püresini saklarken dikkat etmeniz gereken noktalar farklıdır.

Patates püresini hazırlarken içerisine ilave edeceğiniz ekstra malzemeleri gerektikçe ekleyip, yalnızca tuzlayıp dolapta daha uzun saklayabilirsiniz.

Patates Püresini Saklarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Şimdi patates püresini saklamadaki püf noktalara ayrıntılı olarak değinelim.

1-)Pürenin Soğukluğu

Püreyi saklamaya karar verdiyseniz, öncelikle mutlaka soğutmalısınız. Tencereden sıcak olarak saklama kabına aktardığınız püre çok çabuk bozulacaktır. Bu nedenle öncelikle oda sıcaklığına ulaşmasını sağlamalısınız.

2-)Ek Malzeme Kullanımı

Patates pürenizin içerisine ilave edeceğiniz süt ve limon, pürenizin çabuk bozulmasına neden olur. Süt bakterilerin çoğalmasını, limon ise küflenmeye sebep olabilir. Bu nedenle, eğer patates pürenizin tüketeceğiniz kadarına limon ve süt eklemekte fayda var.

Eğer fazla patatesi püre haline getirdiyseniz, sadece tuz ekleyip cam kavanozda dolapta muhafaza edebilirsiniz.

3-)Saklama Kabı Tercihi

Oda sıcaklığına getirilen, saklanacak olacak patates püresini cam saklama kabında saklamakta fayda vardır. Cam yapısı gereği soğuğun eşit olarak yayılmasını sağlayacaktır. Böylece patates püresinin bozulmasını önleyecektir.

Saklama kabına aktarılan pürenin üzerine az miktarda kaynatılmış süt ve limon ekleyerek de pürenin tazeliğini korumasını arttırabilirsiniz. Sütü kaynattıktan sonra oda sıcaklığına gelmesi için bekletiniz. Limonu da çok fazla ilave etmemelisiniz. Tuz da patates püresinin tazeliğini korumasına yardımcı olur.

Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta, soğutulmuş ve cam kavanoza eklenmiş patates püresi üzerine bu malzemelerin eklenmesi gerektiğidir. Ayrıca kapağı da tamamen kapattığınıza emin olmalısınız.

Yaklaşık 4 gün bu koşullarda, bozulmadan patates pürenizi gönül rahatlığıyla muhafaza edebilirsiniz.

Patates Püresi Nasıl Saklanır? Konusuna Ait Etiketler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık