Parmak Ucunda Uyuşma

Parmak uçlarında uyuşma direk olabileceği gibi bir kaç bedensel uyuşma sonrasında da olabilir. Genelde kollarda uyuşma sonrası ve el ayak uyuşması ile beraber olan parmak ucunda uyuşma çeşitli sebeplerle görülebilir. Parmak ucunda uyuşma özellikle çağımızda sıradanlık kazanmıştır. Normalde ciddi rahatsızlıkların belirtisi olmasına rağmen günümüzde internet ve bilgisayar başında çok vakit geçirildiği ve klavyenin yoğun kullanımı parmaklarda uyuşmaya neden olur. Ellerde ve omuzda oluşan uyuşmanın kas gerilmesinin nedeni de daha çok masa başında çok kalmak ve yanlış duruştan ötürü oluşur.

     Parmak Ucunda Uyuşma Neden Olur?

  • Parmak ucunda uyuşma olmasının temel sebebi kaslarda sıkışma ya da fazla baskı uygulanmasıdır. Ve bu durumdan ötürü oluşan uyuşma kısa sürelidir hemen geçecektir.
  • Uyuşma kronik bir hal aldı ise ve devamlı oluşuyor ise bu ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Omuzda ve sol kolda uyuşmanın giderek parmaklara vurması kalp krizinin ön göstergesidir. Ayrıca sistemik bir sorundan ötürü de uyuşma olabilir.
  • Sinirlerde fazla sıkışma ya da sinirsel bir sorunda uyuşmaya sebep olabilir.
  • Psikolojik bir hastalık ile kişide ellerde ve ayaklarda aynı zamanda Parmak Ucunda Uyuşma görülür.
  • Bu durumların tespiti için doktor kontrolü çok ciddidir. Çünkü sinirlerde ve damarda bir tıkanıklık olabilir ve damar tıkanıklığına karşı ani müdahale gerekir.
  • Bir anda oluşup kronikleşen uyuşmalar için en kısa sürede doktora gidiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir