Parmak Ucu Uyuşması

Parmak uyuşması her gün herkesin başına gelebilecek bir durum. Gece kolumuzun üzerine yattığımızda ellerimiz ve kollarımız, bacaklarımızın üzerine oturduğumuzda ise ayaklarımızın uyuşması çok kez başımıza gelen durumlar arasındadır. Peki ortada bir sebep yokken özellikle parmak uçlarında uyuşmanın sebepleri ne olabilir?

Uyuşmalar genellikle sinirlerle alakalı ortaya çıktığından parmak uçlarında sebepsiz yere ortaya çıkan uyuşmalar önemli problemlerin habercisi olabiliyor. Özellikle sinir dokusunda oluşan hasarlar tedavi edilemediğinden yani sinir dokusu kendini yenilemediğinden sinir sistemiyle ilgili problemlerin tedavisinde geç kalındığında geri dönüşümsüz hasarlar ortaya çıkabiliyor. Bu yüzden uyuşma gibi belirtileri küçümsemeden en kısa sürede bir doktora başvurmak çok önemlidir.

Parmak Ucu Uyuşmasının Nedenleri Nelerdir?

Parmak uçlarında uyuşukluğun birçok sebebi olabilir. Uyuşukluğa sebep olabilecek birkaç önemli rahatsızlık aşağıda sıralanmıştır.

1-)Diyabet

Diyabete hastalığının (şeker hastalığı) uzun süre tedavi edilmemesi ve yetersiz tedavi edilmesi sonucunda el, ayak ve parmak uçlarında önceleri karıncalanma ve uyuşukluk görülebilir. Eğer kontrol altına alınmazsa ilerleyen dönemlerde duyu kaybı görülür. Buna diyabetik nöropati(sinir hasarı) denir.

2-)Boyun Düzleşmesi

Boyun düzleşmesi boyundaki omurgaların çeşitli nedenlerle şeklinin bozulması ve beyine giden damarlara baskı yaparak beyine giden kanın azalmasına sebep olur. Buna bağlı olarak hastalığın ilk dönemlerinde yoğun baş ağrısı görülür. Boyun düzleşmesi tedavi edilmezse, omurgalar arasındaki diskin yapısı bozulur ve boyun fıtığı oluşur. Fıtıklaşan disk omuriliğe bası yapar ve bunun sonucunda sinirsel rahatsızlıklar ortaya çıkar. Bunlardan biri ise el ve ayak parmaklarında uyuşma ve karıncalanmadır.

Karpal tünel sendromu el bileğinde içerisinden sinirler ve kas tendonları geçen karpal tünel adlı yapının tutulması sonucu oluşur. Karpal tünel tutulursa içerisinden geçen sinir etkilenir ve parmaklarda uyuşma gözlenir.

3-)Periferik Nöropati

Periferik nöropati, çevresel sinir sistemindeki sinirleri hasarlanmasıdır. Hasarlanan sinire bağlı olarak farklı etkileri görülür. Eğer motor hareketleri kontrol eden sinirler hasarlanırsa motor aktivitede bozukluklar olur. Keskin ağrılar, vücutta özellikle el ve ayak parmaklarında uyuşmalar hastalığın bulgularındandır.

4-)Travma Etkenleri

Parmaklara doğru alınan sert darbe veya hasarların takibinde parmaklarda uyuşma, ağrı gözlenebilir. Eğer ciddi bir yaralanma söz konusu değilse, uyuşma hissinin kısa zamanda geçmesi beklenir.

Parmak Ucu Uyuşmasının Tedavisi Nasıldır?

Parmak ucu uyuşmasının tedavi edilebilmesi için öncelikle uyuşukluğa neden olan etkenin bulunması ve öncelikle bu etkenin tedavi edilmesi gerekir. Bu etkenin belirlenmesinde uyuşmanın şekli ve yeri, uyuşukluğa eşlik eden bulgular önemlidir. Uyuşma tek parmakta mı yoksa tüm parmaklarda ve eli mi etkiliyor? Tek bir vücut yarısında mı yoksa vücudun diğer yarısında da simetrik olarak uyuşma görülüyor mu? Uyuşmayla birlikte şiddetli ağrı gibi şikayetler var mı? Bilinen başka bir hastalık (diyabet, tiroid rahatsızlıkları gibi) var mı? Bu ve benzeri sorulara verilecek sorular ve doktorunuzun yapacağı testler sonucunda öncelikle uyuşukluğun sebebi bulunarak gerekli tedavi uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir