Parmak Kırığı Sonrası

Parmak kırığı ve çatlağı gibi sorunlar, parmaklara alınan sert darbelerden kaynaklanır. Elin yanlışlıkla sert bir yere çarpması ya da parmağa sert bir topun gelmesi gibi durumlar parmakta kırığa neden olabilmektedir. Eller gün içinde en aktif olarak kullanılan organlardır. Eller çok fazla kullanıldıklarından ve bir çok eylem eller sayesinde gerçekleştirildiğinden, kazaya ve darbeye daha müsaittirler. Ayak parmaklarına göre el parmak kırıklarına daha fazla rastlanır.

Parmak Kırığı Nasıl Anlaşılır?

Parmak kırığı genellikle kendini şiddetli ağrı ve sancılarla belli eder. Kırık olup olmadığı bazı belirtilerde anlaşılabilmektedir.

  • Parmak ve çevresindeki dokularda şişlik
  • Parmakta şiddetli ağrı, sancı
  • Parmakta gözle görülür şekil değişikliği

Herhangi bir darbeden sonra parmaklarda şiddetli ağrı ve sancı hissediliyorsa, kırık olma olasılığı oldukça yüksektir. Bu durumda ağrılar ihmal edilmemeli ve bir an önce doktora başvurulmalıdır.

Tedavisi

Öncelikle uzmanlar tarafından röntgen ve gerekli muayeneler yapılır. Ardından kırık ya da çatlak tanısı koyulduktan sonra tedavi sürecine geçilir. Parmakta kırık sorunu genellikle cerrahi ya da çeşitli ortopedik cihazlarla tedavi edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir