Örgü Çocuk Ceket Yapımı

Örgü çocuk ceket yapımı, hem kolay hem de çok eğlenceli bir örgüdür. Hırka yapımı ne kadar zormuş gibi görünse de küçük bir çocuğa ya da bebeğe yapmak kolaydır. Örgü çok daha çabuk biter. Kol kısımları sizi biraz zorlayabilir fakat zamanla alışacaksınızdır. Ördüğünüz ceketleri isterseniz kendi çocuğunuza isterseniz de sevdiklerinizin çocuklarına giydirebilirsiniz. El emeğinden daha güzel bir hediye olamaz sonuçta. şimdiden kolay gelsin hanımlar.

Kullanacağınız tığı 3 numara ve şişi 5 numara seçerseniz daha rahat örebilirsiniz. Arka kısım için ördüğünüz kişinin vücut ölçülerine göre ilmek olarak başlayabilirsiniz. Ben burada 84 ilmek üzerinden anlatacağım. 12 sıra olacak şekilde 1 ters ve 1 düz olarak lastik örüyoruz altını. Sonrasında düz örgü örerek bitiriyoruz.  4-4-2 olacak şekilde de kol kesiyoruz. Ön kısmı için de 44 ilmek başlıyoruz ve 12 sıra olarak da 1 ters 1 düz lastik örüyoruz. Düz örgü örerek de bitiriyoruz.  4-4-2 olacak şekilde kol kesiyoruz ve 8 ilmek lastik örüyoruz. Kol kısmı için 34 ilmek başlıyoruz. 12 ilmek 1 ters 1 düz lastik örüyoruz. 4 sıra düz örerek 40 ilmek olana kadar her sıra başında 1 ilmek arttırarak örüyoruz. Örüyoruz ve her iki taraftan 4 ilmek kesiyoruz. Kol oyuntusu 10 ilmek olana kadar da robasının ölçüsüne göre dilimler örerek dikilir. Üzerine çiçekleri, yaprakları da tığ ile örüyoruz. Daha önceki yazılarımızda çiçek motifi yapımını anlatmıştık. Oradan okuyabilirsiniz.

Örgü çocuk montu 

İstediğiniz iki rengi seçerek örmeye başlayabilirsiniz. Resimdeki örnek üzerinde yeşil ve kırmızı olduğu için onun üzerinden anlatacağım. Öncelikle yeşil ve kırmızı parçaları örüyoruz. Montu tamamen beyaz renkle ve 148 ilmek ile başlayabilirsiniz. 3 sıra haroşa ve 6 sıra düz örerken aralarına fırfırları da dikmeyi unutmayın. 20 sıra beyaz düz örgü ve fırfırı ekliyoruz. 20 sıra düz örgülerde bir kırmızı bir yeşil rengi ekliyoruz. Arka koltuk altı kısmı için 2-1 kesme yapılıyor ve ön parçalar da 3-2-1 şeklinde kesin. Ön yaka lastiği de geri dönme tekniği ile  5-4-4 olacak şekilde kesin. Sonrasında isterseniz motifler ekleyebilirsiniz veya fırfırlar görsellik katacağı için eklemenize gerek de olmayabilir. Şimdiden kolay gelsin hanımlar.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir