Omurga Çatlağı

Omurga vüdumuzun dengesini sağlayan ve özellikle en önemli sinirlerimizin civarında bulunduğu kemiklerimizdir. İçerisinde beyin sıvı bulunan omurgalarımız da boyun ile kafamıza bağlanır ve içerisindeki BOS sıvısı bizim için belli bir miktarda olup yaşam için en gerekli olan, sağlığımızın en önemli sıvısıdır. Omurgada oluşan bir zedelenme hem el ayak koordinasyonunu hem de zihinsel problemleri doğurabilir. Beyin sağlığını götürebilecek olan bu Omurga çatlağı çok hassas bir hastalıktır.

Omurga sağlığına dikkat etmek gerekir ve bu nedenle omurga hasarına uğramış bir kişinin hemen hareket ettirilmemesi gerekir. Ambulans beklenmeli ve müdahale için mutlaka bilinçli birilerinin müdahalesi gerekir. Omurga hasarı olan kişinin ölüm riski ve felç olma riski vardır. Bu nedenle oldukça dikkat edilmelidir ve hemen hasta kaldırılmamalı, uzman birisi gelmeden hareket ettirilmemelidir.

   Omurga Çatlağı Neden Olur?

  • Sıklıkla araba çarpmalarında ve sert darbelerin alınmasında oluşan bir hastalıktır. Omurga çatlağı oluşması ile gelen hastaların en büyük yüzdesi trafik kazası mağdurudur.
  • Kişinin yanlış bir hareket yapması ve bir anda ters hareket ile de omurga hasara uğrayabilir.
  • Sporcularda da ısınmadan hareketlere başlamak ve bir anda vücudun fazla zorlanması ile omurgada çatlama ve hasar olabilir.

Omurga hasarı oldukça önemli bir durumdur ve bunun kontrollü bir şekilde tedavi edilmesi gerekir. Bu nedenle omurga il ilgili bir sıkıntıda en kısa sürede sağlık görevlilerine danışınız ve sağlığa gerekli özeni gösteriniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir