Öksürük Sonucu Kusma Ve Nefessiz Kalma

Soğuk algınlığı ve çeşitli rahatsızlıkların sonucu olarak öksürük sorununa sık rastlanır. Öksürük sonrasında kusma ve çok sık öksürmekten kaynaklı nefessiz kalma sorunları ise “öksürük sonucu kusma ve nefessiz kalma” şikayetini doğurur. Eğer uzun süredir öksürük sorunu varsa ve beraberinde kusma, nefessiz kalma problemleri baş gösteriyorsa bir an önce KBB uzmanına başvurulmalıdır. Şikayetin nedeni sinüzit rahatsızlığı olabilir.

Sinüzit 

Sinüs boşluklarını dolduran mukozanın iltihaplanması, sinüzit olarak ifade edilir. Rahatsızlık akut ve kronik olarak olarak görülebilmektedir. Göz altı ağrıları, elmacık kemiği ağrıları, yoğun gelen sarı balgam ve öksürük sorunları sinüzitin en bilindik belirtileridir.  Öksürük sonrası kusma ve nefessiz kalma sorunu sinüzit rahatsızlığına işaret ediyor olabilir. Sinüzitin tedavisinin aksatılması akut rahatsızlığın kronik hale gelmesine neden olabilir. Bu yüzden ihmal edilmemeli ve doktora gidilmelidir.

 

Reflü

En yaygın mide rahatsızlıklarının başında olan reflü, kişide öksürük sorununa yol açabilmektedir. Mide asidinin yemek borusuna doğru gelmesi, sinirlerin uyarılmasına ve öksürük sorununun baş göstermesine neden olabilmektedir.

Öksürük sonucu kusma ve nefessiz kalma sorunu bir çok rahatsızlığın habercisi niteliğinde olabilir. Gerekli muayene ve tetkikler yapıldıktan sonra kesin tanı koyulabilir. Bu yüzden sorun ihmal edilmemeli ve bir an önce uzman doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir