Morarma ve Aşırı Kaşıntı

Morarma ve kaşıntı rahatsızlıkları normal şartlarda ayrı ayrı ele alınırlar. Morarmanın nedenleri, kaşıntıdan bağımsız olabileceği gibi kimi zaman bu iki rahatsızlık birbiriyle ilgili olabilmektedir. Morarmanın en bilindik nedenlerinden biri travmatik etkenlerdir. Kaza, darbe, çarpma, hasar gibi etkenlerin sonucu olarak kişinin vücudunda mor lekeler oluşabilir. Travma dışında morlukların bir çok nedeni vardır.

Kimi zaman kaşıntının sonucu olarak vücutta morluklar oluşabilmektedir. Kaşıntının oluşmasının bir çok nedeni vardır.

Kaşıntı Nedenleri Nelerdir?

Vücuttaki kaşıntılar kimi zaman çok şiddetli olup, sinir bozucu bir hal alabilmektedir. Kaşıntı rahatsızlığı daha çok cilt hastalıklarıyla ilgilidir. Egzama gibi cilt hastalıkları ve alerjik reaksiyonlar, kaşıntının en bilindik nedenleri arasındadır.

Alerjik Reaksiyonlar

Alerjik reaksiyonların nedenleri kişiden kişiye değişiklik gösterse de sonuçları hemen hemen aynıdır. Bazı maddelere karşı alerjisi olan kişilerde, bu maddelerle temas sonucunda alerjik reaksiyonlar meydana gelir. Alerjik reaksiyonun sonucu olarak ise kaşıntı rahatsızlığı oluşur. Alerjiye neden olan maddeden ya da besinden uzak durularak, rahatsızlığın tedavisi sağlanabilir.

Cilt Hastalıkları

Egzama, bit, kepek, mantar ve kurdeşen gibi bir çok cilt hastalığının belirtisi kaşıntıdır. Cilt hastalıklarından dolayı oluşan kaşıntı rahatsızlığında, kaşınan bölgede kızarıklık ve deri kalkması gibi sorunlar yaşanabilmektedir. Eğer çok şiddetli ve uzun süredir devam eden kaşıntı rahatsızlığı varsa, en kısa zamanda uzman bir cilt uzmanına başvurmanızı öneriyoruz.

Kaşıntıdan sonra morluklar oluşabilmektedir. Belirli bir bölgenin uzun süre ve çok şiddetli kaşınması kızarıklıkların yanı sıra, morluklara neden olabilir. Ancak kaşıntıdan kaynaklı değil de, bir takım rahatsızlıkların sonucu olarak da kaşıntı ve morarma rahatsızlığı oluşabilmektedir.

Morarma ve Aşırı Kaşıntı Nedenleri Nelerdir?

İç Hastalıklar

Tiroid bezi hastalıkları, karaciğer hastalıkları, böbrek hastalığı, demir eksikliği gibi bir çok rahatsızlığın sonucu olarak vücutta kaşıntı ve morarma meydana gelebilmektedir. Kaşıntıyla beraber vücutta morluk söz konusuysa rahatsızlık kesinlikle ihmal edilmemeli ve bir an önce uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Vitamin Eksikliği

Normalde vücuda alınması gerekenden daha az vitamin alınması durumunda vücutta morluk ve kaşıntı meydana gelebilmektedir. Özellikle C vitamini eksikliği sonucunda dokular ve kılcal damarlar zayıflayacağından, morluklar oluşur. Morluklarla birlikte vitamin eksikliğinden ötürü kaşıntılar da meydana gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir