Mideden Sırta Vuran Ağrı

Mide ağrısı neredeyse herkesin en az bir kere yaşadığı rahatsızlıktır. Mide ağrısı enfeksiyonel rahatsızlıklar, gıda zehirlenmesi, soğuk algınlığı, sağlıksız beslenme gibi bir çok sebepten oluşabilmektedir. Kimi zaman herhangi bir rahatsızlık olmamasına rağmen çok fazla yemek tüketmek de mide ağrılarına neden olabilmektedir. Bu durum hazımsızlık olarak bilinir.

Mide ağrıları, mide ve çevresinde hissedilir. Ağrılar nedene bağlı olarak şiddetini artırabilir ve uykusuz gecelere neden olabilir. Çok şiddetli hissedilen mide ağrıları, karın bölgesinin dışına çıkarak sırt ve çevresinde hissedilebilir. Karındaki ağrının sırt bölgesine geçmesine yansıyan ağrı denir.

Mideden sırta vuran ağrı; mide rahatsızlıklarından, üreme organındaki hastalıklardan ya da böbrek hastalıklarından kaynaklı olabilir. Mideden sırta kadar vuran ağrılar çok şiddetli ve ani sancılar şeklinde hissedilir. Bu nedenle ağrılar aniden başlayıp,  giderek artarak kişinin hayatını olumsuz etkileyebilmektedir.

Sırta Vuran Mide Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Gastrit/Ülser Rahatsızlıkları

Gastrit ve ülser, en çok bilinen mide hastalıklarıdır. İlk evrede gastrit olarak tanımlanan rahatsızlık, ilerleyerek ülsere çevirebilmektedir. Gastrit ya da ülser rahatsızlığı olan kişiler mide bölgesinde ağrı ve yanma hissederler. Hissedilen ağrılar; acı, baharatlı ve bol yağlı yiyecekler tüketildiğinde daha da artar. Giderek artan ağrılar mideden sırta vurarak, sırt bölgesinde de sancıların hissedilmesine neden olabilmektedir.

Mide Kanseri

Ülser ile mide kanserinin belirtileri çok benzerdir. Sırta vuran mide ağrıları ülser ya da gastriti değil de, mide kanserini işaret ediyor olabilir. Ancak mide ağrıları tek başına kanser bulgusu olarak değerlendirilemez. Teşhisin koyulabilmesi için gerekli inceleme ve testlerin yapılması gerekmektedir.

Pankreas Kanseri

Pankreas bölgesinde oluşabilen kanser, sırta vuran şiddetli mide ağrılarına neden olabilir. Sırta vuran mide ağrısı pankreas belirtisi olabileceğinden, rahatsızlık ihmal edilmemeli ve bir an önce doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir