Midede Acıkınca Ağrı

Mide ağrısı sorunu hemen hemen herkesin en az bir kere yaşadığı sorunlardan biridir. Mide ağrısı kimi zaman çok fazla yemek yemek, aşırı stres gibi basit nedenlerden kaynaklanabileceği gibi kimi zamansa mide rahatsızlarının habercisi olabilmektedir. Mide ağrıları sürekli olarak hissedilebildiği gibi birden aniden giren kramp şeklinde de görülebilmektedir. Şiddetli mide ağrılarının kesinlikle ihmal edilmemesi ve en kısa sürede uzman bir doktora başvurulması önerilir.

Mide rahatsızlığı bulunan kişilerde acıkınca mide ağrısı, açken mide ağrısı gibi şikayetlere sık rastlanabilmektedir. Mide ağrılarının altında yatan neden detaylı araştırılmalı, neden saptandıktan sonra bir an önce tedaviye geçilmelidir.

Mide Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Psikolojik Etkenler(Aşırı stres, endişe)

Psikolojik etkenler vücutta fiziksel sonuçlara, rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Aşırı stres, endişe ve kaygı gibi duygular mide ağrısını tetikleyebilmektedir. Özellikle yoğun iş temposunda çalışan kişilerde stresten ötürü mide ağrısı şikayetleri fazlaca görülebilmektedir.

Fazla Yemek Yemek

Gün içinde haddinden daha fazla yemek yemek sindirim sistemini zorlar ve ağrı hissedilmesine neden olur. Bu yüzden gün içinde sık-az öğünler tercih edilmeli ve öğünler yavaş yenmelidir.

Enfeksiyonel Durumlar

Enfeksiyondan kaynaklı midede ağrı problemi baş gösterebilmektedir. Bakteri ya da virüs sindirim sistemine dahil olduğunda mide bölgesinde ağrılar hissedilebilmektedir. Boğaz enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu, gıda zehirlenmesi gibi durumlarda mide-karın ağrısı şikayeti oluşabilmektedir.

Kabızlık

Beslenme düzeninde yeterli miktarda sıvı ya da lif içermeyen besinler tüketildiği takdirde kabızlık sorunu meydana gelir. Kabızlık ise beraberinde mide ve karın ağrısı problemlerine yol açar.

Mide Rahatsızlıkları(Reflü)

Halk arasında en sık görülen mide rahatsızlıklarından biri reflüdür. Mide ağrısının sebebi reflü rahatsızlığı olabileceğinden, mutlaka doktora gidilmelidir.

Mide ağrısı problemi çeşitli rahatsızlıkların belirtisi ya da sonucu şeklinde görülebilmektedir. Ağrının altında yatan nedenin saptanabilmesi ve bir an önce tedaviye geçilebilmesi için uzman doktora başvurulması önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir