Mide Ve Bağırsaktan Gelen Guruldama

Halk arasında mideden gelen guruldama sesi şikayetine sık rastlanır. Mideden gelen tuhaf sesler, guruldama tabiri ile ifade edilir. Mide ve bağırsaktan gelen guruldama genellikle ciddi sonuçlara neden olmasa da, kişinin sosyal hayatını olumsuz etkileyebilmektedir. Mideden gelen guruldama sesleri nadiren de olsa ciddi rahatsızlıkların belirtisi ya da sonucu olarak görülebilmektedir.

Midede Guruldama Nedenleri Nelerdir?

Açlık 

Mide guruldamasının en bilindik sebebi açlık halidir. Açken mideden tuhaf seslerin gelmesi normal kabul edilir. Genellikle yemek yedikten sonra yani açlık hissi ortadan kalktıktan sonra guruldama sesleri de geçer.

Bağırsak Rahatsızlıkları 

Mide ve bağırsaktan gelen guruldama, hassas bağırsak sendromunun göstergesi olabilir. Bağırsakların çalışma düzenini engelleyen ve bozan hassas bağırsak sendromu, mideden tuhaf seslerin işitilmesine sebebiyet verebilmektedir. Eğer mide ve bağırsak gelen sesler ile birlikte dışkılama durumunda farklılıklar görülüyorsa, ishal ya da kabız rahatsızlıklarından şüphelenilir.

Psikolojik Etkenler(Stres, endişe, sinir vs.)

Psikolojik etkenler vücutta fiziksel sonuçlara yol açabilmektedir. Aşırı stres, endişe ve sinirlilik hali mide fazla miktarda asit salgılanmasını ve buna bağlı guruldamanın hissedilmesini tetikleyebilmektedir.

Hareketsizlik 

Gün içinde yapılan küçük egzersizler ve hareketlilik durumları sindirimi ve metabolizmayı uyararak hızlandırır. Tüm gün hareketsiz olan kişilerde ise midede guruldama, kabızlık ve sindirim rahatsızlıkları daha fazla görülür. Hem sağlık hem de oluşabilecek mide ve bağırsak guruldamasını önlemek adına gün içinde hareketli olmakta fayda vardır.

Çok Hızlı Yemek Yeme

Tüketilen öğünler esnasında çok hızlı yemek yemek, besinlerin parçalanmadan yutulmasına neden olur. Bununla birlikte hızlı yemek yiyen kişiler çok fazla su alırlar ve bu esnada hava yutarlar. Bunlara bağlı olarak midede guruldama, mide ağrısı ve çeşitli mide rahatsızlıkları belirebilmektedir. Öğünler ağır ağır yenmeli ve iyice çiğnendikten sonra yutulmalıdır.

Mide ve bağırsaktan gelen guruldama şikayeti genellikle açlık ve hızlı yemek yemek gibi basit nedenlerden kaynaklansa da, kimi zaman mide ve bağırsak rahatsızlıkları gibi ciddi sorunların göstergesi olabilmektedir. Bu yüzden uzun süredir geçmeyen guruldama sesleri göz ardı edilmeli, şikayetle ilgili doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir