Mide Üstünde Ağrı ve Acıma

Mide, vücudun sağlıklı bir şekilde yaşama devam edebilmesinde en önemli role sahip organlardan bir tanesidir. Bu nedenle midede ortaya çıkan sorunlar, bütün vücutta olumsuz sonuçların ortaya çıkmasına neden olur. Özellikle sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıklar, kronik mide rahatsızlıkları ve geçici travmatik sorunlar nedeniyle mide üstünde ağrı ve acıma hissi oluşabilmektedir.

Mide Üstünde Acı ve Ağrı Nedenleri Nelerdir?

  • Vücudun sindirim sisteminin merkezi olan mide, kendi sahip olduğu özsuyu ile protein ve karbonhidrat sindirimini başlatmaktadır. Mide asidi, çeşitli nedenlerle olumsuz yönde etkilenebilir. Bunun sonucunda acı ve ağrı hissi ortaya çıkabilir.
  • Çok soğuk besinlerin bir anda tüketilmesi ya da çok soğuk içeceklerin hızlı bir biçimde içilmesi sonucunda mide üşümesi söz konusu olabilir. Aynı şekilde bir süre devam eden kramp ve ağrılar da ortaya çıkabilir.
  • Gastrit, mide ile ilgili ciddi sorunlardan bir tanesidir. Bu rahatsızlık nedeniyle ortaya çıkan ağrı ve acı hissi, daha çok midenin üst kısmında hissedilir. Gastrite neden olan başlıca faktör, mide asidinde ciddi bir artış meydana gelmesidir. Mide asidi, yemek borusu ve boğazda tahrişlere yol açabilecek şiddettedir. Tedavi edilmez ise ses tellerine dahi zarar verebilir.
  • Reflü de mide ile ilgili akla gelen rahatsızlıklardan bir başkasıdır. Reflü, yine mide asidinin artması ile bağlantılı olarak ortaya çıkmaktadır. Yemek borusu ve mide arasında bulunan kapakçığın mide asidinde artış görülmesi nedeniyle işlevini yitirmesi ve bu nedenle de mide asidinin diğer organlara zarar verecek şekilde dağılması olarak ifade edilebilir. Daha çok fazlasıyla baharatlı ya da çok yağlı besinlerin tüketimi sonucunda ortaya çıkan reflü, tedavi edilmezse durum mide kanamasına kadar varabilir.
  • Yine mide ile ilgili rahatsızlıklardan bir tanesi olan ülser de mide üst kısmında acı ve ağrı duyulmasına yol açabilmektedir. Midede yara oluşumu olarak ifade edilebilecek olan ülser, çok fazla alkol tüketilmesi ya da çok fazla ilaç kullanılması sonucunda meydana gelmektedir.
  • Safra kesesinde ortaya çıkan safra taşları, mideye de zarar verebilir ve bu nedenle midede ağrı ve acı oluşabilir. Tedavi edilmezse hayati risk taşıyan iltihaplanma sorunları ortaya çıkabilmektedir.

Mide Üstünde Ağrı ve Acı Tedavisi

Gastrit sebebiyle ortaya çıkan ağrılarda kişinin mutlaka yağlı ya da baharatlı besinlerde kaçınması, acı yememesi gerekir. Reflü sebebiyle oluşan ağrı ve acı hissindeyse, mutlaka beslenme diyeti oluşturulmalı ve buna uygun olarak hareket edilmelidir. Aynı şekilde doktor tarafından verilen ilaçların da tedaviye olumlu etkisi söz konusudur. Ülser için ise doktor tarafından verilen mide ilaçlarının düzenli bir şekilde kullanılması tedavinin olumlu sonuçlanması nedeniyle çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir