Mide Bulantısı, Uyku Hali ve Unutkanlık

Kişinin gün içerisinde kendini fiziksel veya psikolojik açıdan yorgun, bitkin hissetmesi; “mide bulantısı, uyku hali ve unutkanlık” şikayetini tetikleyicidir. Vücut yorgunluğu yani fiziksel yorgunluk beyinsel açıdan da yorgunluğu(bitkinlik) tetikleyebilir. Fiziksel veya beyinsel açıdan kişinin kendini yorgun hissetmesi mide bulantısı, uyku hali ve unutkanlık sorunlarının baş göstermesine neden olabilmektedir.

Hissedilen mide bulantısı, uyku hali ve unutkanlık sorunları kimi zaman bazı hastalıkların sonucu olarak da görülebilmektedir. Bu problemlerden ötürü gün içindeki eylemlerin, işlerin yerine getirilmesi zorlaşabilmektedir.

Mide Bulantısı, Unutkanlık ve Uyku Hali Neden Olur?

Uyku hali, unutkanlık ve mide bulantısı sorunlarının en bilindik nedeni aşırı stres, endişe gibi psikolojik etkenlerdir. Modern hayatın hastalığı olarak bilinen stres, vücutta fizyolojik sonuçlara sebebiyet verebilmektedir. Özellikle iş yoğunlu veya özel hayattaki sorunlar stresi tetikler. Aşırı stres ise zihin yorgunluğuna neden olur.  Zihin yorgunluğu durumunda ise beyin normalde salgıladığı hormonları salgılayamaz ya da az salgılar hale gelir. Hormon salımındaki değişiklikler ise mide bulantısı problemine neden olabilmektedir. Mide bulantısı ile birlikte unutkanlık ve uyku hali sorunları da baş gösterebilmektedir.

Tedavisi

  • Stres bu rahatsızlıkları tetikleyici olduğundan stresten uzak durmakta fayda vardır. Aşırı stresten uzak durmak pek mümkün olmasa da, büyük ölçüde azaltılabilir.
  • Alkol ve sigara gibi maddelerden uzak durulmalı
  • Gün içinde öğün atlanmamalı, düzenli ve dengeli beslenme programları izlenmelidir.
  • Fiziki(bedensel) ve beyinsel yorgunluğu tetikleyici unsurlardan uzak durulması etkili olacaktır.

Mide bulantısı, uyku hali ve yorgunluk rahatsızlıkları kimi zaman ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilmektedir. Eğer sorunlar bir süredir devam ediyorsa, ihmal edilmemeli ve mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir