Mide Bulantısı, Kusma ve Öksürük

Mide bulantısı ve kusma sorununa halk arasında sık rastlanmaktadır. Mide bulantısı ve kusma birbirinden farklı olarak görülebilse de, çoğunlukla bulantının ardından kusma sorunu görülür. Tüketilen gıdalar, çeşitli enfeksiyonel rahatsızlıklar ve kullanılan ilaçlar gibi nedenler mide bulantısı ve kusma sorununa sebebiyet verebilmektedir. Bulantı ve kusmayla birlikte öksürük sorunu da görülüyorsa, problem kesinlikle ihmal edilmemeli ve en kısa sürede uzman doktora başvurulmalıdır.

Mide Bulantısı, Kusma ve Öksürük Neden Olur?

Alerjik Reaksiyonlar 

Alerjik reaksiyonların nedenleri herkes de farklılık gösterebilse de, sonuçları hemen hemen her kimsede aynıdır. Tüketilen gıdalardan ya da çeşitli maddelerle temastan alerjik durum baş gösterebilmektedir. Mide bulantısı ve kusmanın altında yatan neden alerjik reaksiyon olabilir. Öksürük de alerjinin bilindik belirtileri arasındadır.

Psikolojik Etkenler 

Aşırı stres, endişe ve kaygı gibi yoğun hisler vücutta fiziksel sonuçlara yol açabilmektedir. Endişe, stres ve kaygı gibi psikolojik etkenlerden ötürü mide bulantısı ve kusma sorunu baş gösterebilmektedir. Bulantı ve kusmanın yanı sıra öksürük de psikolojik etkenlerden kaynaklı meydana gelebilmektedir. Vücut sağlığı ve psikolojik sağlık açısından stres ve endişeden uzak durmakta fayda vardır.

Mide Rahatsızlıkları 

Reflü, gastrit ve ülser gibi rahatsızlıklar mide hastalıklarından en bilindik olanlarıdır. Mide rahatsızlıkları kişide yemekten önce ya da sonra bulantı ve kusma hissine sebebiyet verebilmektedir. Bulantı, kusma ve öksürüğün nedeni mide rahatsızlıkları olabileceğinden göz ardı edilmemeli ve mutlaka uzman doktora başvurulmalıdır.

Mide bulantısı, kusma ve öksürük şikayetinin altında yatan nedenin detaylı araştırılabilmesi ve tanıdan sonra nedene yönelik tedavi sürecine geçilebilmesi için mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır. Bulantı, kusma ve öksürük ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabileceğinden, ihmal edilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir