Mide Bulantısı İştahsızlık

   Mide bulantısı iştahsızlık gibi durumlarda kişinin genelde yaşadığı tek sıkıntı bunlar olmaz ve bunlara ek olarak kişide baş ağrısı, terleme, halsizlik ve bazen yürümekte ve görmekte zorluklar bile olabilir. Bu diğer etkilerle beraber düşünülerek ve gerekli kan ve idrar testleri yapılarak durumun hangi hastalıktan ötürü oluştuğu anlaşılır. Bu incelemeler arasında ultrason görüntüleme de yer alabilir. Çünkü mide bulantısı iştahsızlık aynı zamanda gebeliğin üçüncü ayına kadar sık rastlanan bir durumdur. Bu durumun teşhisi için gebelik testleri ve ultrason görüntülemeleri yapılarak kesin sonuç verilir. Eğer böyle bir durumun oluşma imkanı yoksa hastalığın başka neyden kaynaklı olduğu ve neyin belirtisi olduğu araştırılmalıdır.

   Mide Bulantısı İştahsızlık Sebepleri

  • Soğuk kış aylarında ve serin baharlarda grip, soğuk algınlığı durumlarında sık görülür.
  • Kişinin çok soğuk yiyecek ve içecek tüketmesi, giyimine dikkat etmeyip fazla üşümesi ile Mide Bulantısı İştahsızlık görülebilir. Bunlar genelde tek başına oluşmaz.
  • Menopozun ilk dönemlerinde devamlı terleme ile beraber bu belirtiler de olabilir.
  • Kişinin aldığı gıdadan zehirlenmesi de böyle belirtilere sebep olur.
  • Hepatit A yani sarılık hastalığının da belirtilerinden birisidir. Bunun yanında halsizlik, ateş basması ve terleme de olacaktır.
  • Verem belirtileri arasında da ateş basması ve ateşin düşmemesi ile beraber kendini gösterir.

Bu nedenle çeşitli sebepleri olan bu rahatsızlığa özen gösterilmeli ve en kısa sürede doktor kontrolünde sebebi teşhis edilmeli ona göre tedavi sürecine girilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir