Menisküs Grade 1

Menisküsler, diz bölgesindeki eklemlerde bulunan ve kıkırdağa benzeyen yapılardır. Menisküsler, eklem kıkırdaklarına binen fazla yükü önler. Diz eklemlerine fazla binen yük, dizlerin aşınmasına sebep olur. Menisküsler, eklemlerde oluşabilecek aşınmaları engeller.

Grade-1 ve grade-2, menisküslerde tam olmayan yırtıklardır. Halk arasında çok rastlanan menisküs ağrısı problemi, menisküste olan yırtılmalardan ve menisküsün eklem içinde sıkışmasından kaynaklanır. Tam olmayan menisküs yırtılmaları, grade 1 olarak bilinir.

Menisküs Yırtılması Neden Olur?

Menisküs yırtılmaları; kaza, darbe ve hasar gibi şiddetli travma etkenleri sonucunda meydana gelir. Ani ve dengesiz yapılan spor hareketleri sırasında menisküs yırtılmasına sık rastlanır. Genç ve yetişkinlerde bu sorunun nedenleri farklılık gösterir.

Fiziksel etkenler dışında zaman içerisinde menisküslerin yıpranması ve dejenere olması da, menisküs yırtılmasının nedenleri arasındadır. Özellikle yaşlılarda yıpranmış ve dejenere olmuş menisküs olduğundan basit hareketler sonucunda dahi yırtılma olabilir.

Menisküs Yırtılması Belirtileri Nelerdir?

Menisküs yırtılması kendini diz bölgesinde ağrı, acı ve şişlikle belli eder.

  • Diz bölgesinde ağrı, acı
  • Dizde şişlik
  • Dizi hareket ettirememe ya da zorlanma
  • Dizde eklemlerde kilitlenme

Menisküs Yırtığı Tedavisi

Menisküs yırtığı sorununda ortopedi uzmanına başvurulur. Diz bölgesinin MR testi istenebilir. Yapılan bu test sayesinde rahatsızlığın tanısı daha kesin konmuş olur.

Menisküs yırtıkları genelde cerrahi müdahale gerektirebilir. Ancak her menisküs yırtılması, cerrahi işlem gerektirmez. Yırtıklarda akut dönemde daha çok buz uygulaması ve istirahat önerilir. Şiddetli ağrılar söz konusuyla ağrı kesici verilir. Akut dönemden sonra ise cerrahi işleme gerek olup olmadığı düşünülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir