Memede Reaktif Lenf Nodu

Reaktif lenf nodu halkın anlayabileceği şekilde tanımlanırsa beze olarak adlandırılır. Bezeler vücudun çeşitli yerlerinde ve farklı sebeplerden ötürü oluşur. Ve bu bezelerin kimisi çok ciddi bir kanser ve sistemik hastalık belirtisi olabilirken kimileri de sıradan bir yağ bezesi olabilir. Ya da oluşan bu şişmeler ve bezeler kimi zaman da enfeksiyon ile oluşan bir iltihaptır ve uygun bölgeye göre uygun antibiyotik kullanımı ile tedavisi yapılır.

Reaktif Lenf Nodu Nedir?

  • Memede Reaktif Lenf Nodu oluşumu beze varlığıdır ve bu bezelerin varlığı meme kanseri belirtisi olabilir. Bunun kesinliği yoktur ancak gerekli tahliller ile bunun teşhisi konulmalıdır. Hastalığın tanısı mamografi ve gerekli tahliller ile bulunur. Böylece de kanser belirtisi var ise en kısa sürede müdahale edilerek tedaviye başlanır.
  • Tedavi ile ve erken tanı ile bu hastalıktan ilaç tedavisi ile kurtulunur. Fakat ilerlemiş ise de kemoterapi ile destek verilir.
  • Memede Reaktif Lenf Nodu ile enfeksiyon sonucu oluşan iltihap gözlenmesi de olabilir. Bu durumda da yapılması gereken uygun antibiyotik kullanımı ile tedavi sürecine başlamaktır.
  • Bu bezeler de kimi zaman emzirme döneminde kadında memelerde oluşan süt bezlerindeki şişme ile karıştırılabilir. Hiç telaşlanmadan en kısa sürede doktor kontrolüne giderek sormak gerekir.
  • Bu bölgede yağ bezesine pek rastlanmaz ancak nadir de olsa olabilen bu durumda da kişinin yine telaş yapmadan gerekli tahlilleri yaptırması gerekir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir