Makattan Kan Gelmesi

Kişide makattan kan gelmesi ile ilgili şikayetler genelde kızımın poposundan kan geliyor şeklinde geliyor ve bu durum yanlış anlamalardan ötürü düzgün değerlendirilemiyor. Dışkıdan kan gelmesi ile makattan kan gelmesi farklı şeylerdir ve sebepleri de farklılık gösterir. Bunun teşhisi kişinin kendisi tarafından yapılabileceği gibi doktor kontrolleri ile de anlaşılabilir. Eğer kişi kendisi anlayamadı ise bu durumun ciddiyetine varmalı ve uzman doktora görünmelidir. Makattan mı yoksa dışkıdan mı kan geldiğinin anlaşılması gerekir.

  Makattan Kan Gelmesi

  • Makattan kan gelmesi genel olarak fazla ıkınma ya da fiziksel bir müdahale ile anüsün dış kısmında ya da iç kısmında oluşan bir çatlak, yırtık ya da yaradan ötürü oluşur. Bu deride oluşan bir sorunun belirtisi olarak baş gösterir ve tedavisi için de makatta kullanılan yara iyi edici kremler tercih edilir.
  • Makattan kan gelmesi eğer dışkıya vurdu ise bu durum kişide enfeksiyon varlığını gösterir. Yani midesinde ya da bağırsaklarında oluşan bir enfeksiyon ile yara oluşumu ve dışkı ile dışa vurumudur.
  • Dışkıda kan olmasının sebepleri midede ya da bağırsaklarda çok ciddi bir hasar ya da hastalığın sebebi de olabilir. Bu nedenle kişi en kısa sürede uzman bir doktora gidip muayene olmalı, durumun teşhisinin ardından tedavi sürecine başlamalıdır.

Unutulmamalıdır ki sağlık her şeyden önce gelir ve bu nedenle doktor kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir