Makattan Gelen Sıvı

Makattan gelen sıvı, en bilindik nedenlerinden biri hemoroid yani basur rahatsızlığıdır. Makattaki damarların iltihaplanması ve şişmesi durumunda basur rahatsızlığı meydana gelir. Makatta kanama, kaşıntı, ağrı gibi etkenler basur rahatsızlığının belirtileri arasındadır. Hemoroid aynı zamanda makattan sarı ve sümüksü sıvı, akıntı gelmesine de neden olur. Makattan gelen sıvının bir çok nedeni olabilir. Sıvının yapısı ve rengi hastalığın tanısında yol göstericidir.

Makattan Gelen Akıntı

Tuvalette aşırı ıkınma ve makatın zorlanması, makat bölgesinde yırtılmalara yol açar. Makattaki yırtılma, makat çatlağı şeklinde ifade edilir. Çatlak makatta ağrıya ve akıntıya neden olur. Akıntı sarı ve sulu bir yapıdadır.

Makattan Sıvı Gelmesinin Nedenleri Nelerdir?

Makattan gelen akıntı bir çok hastalığın habercisi olabilir. Hastalığın tanısı için akıntının yapısı ve beraberinde getirdiği başka rahatsızlıklar, uzmana detaylı bir şekilde anlatılmalıdır.

Hemoroid(Basur)

Halk arasında daha çok basur olarak bilinen hemoroid rahatsızlığı, makattan akıntı gelmesine neden olur. Sarı ve sümüksü bir akıntı görülür. Akıntıyla birlikte makatta kaşıntı, ağrı, kanama gibi durumlarla rahatsızlık kendini belli eder.

Makat Çatlakları, Yırtılması

Makat bölgesinin çok fazla zorlanması ve tuvalet sırasında fazla ıkınmak, makatta yırtılmaya ve çatlaklara neden olur. Aşırı ağrı hissedilir. Sarı ve sulu bir akıntı görülür.

Makat Apsesi

Tıp da anal fistül olarak ifade edilen makat apsesi rahatsızlığı, akıntının sebebi olabilir. Makatta iltihaplanma ve cerahat birikmesine, makat apsesi denir. Akıntıyla birlikte titreme, üşüme ve makatta şiddetli ağrılara neden olur. Makat apsesi rahatsızlığında akıntı iltihaplanmadan kaynaklı olduğu için, kötü kokuludur.

Makat akıntısının diğer nedenleri şunlardır;

  • Rektal Polip
  • Makat kanser hastalığı
  • Rektum kanseri
  • Bağırsak hastalıkları

Makattan gelen sıvı, bir çok ciddi hastalığın habercisi niteliğinde olabilir. Bu yüzden rahatsızlığın ihmal edilmemesi ve bir an önce uzmana başvurulması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir