Makat Yakınlarında Küçük Sertlik

Makat bölgesinde görülen küçük şişlik, sertlik bu bölgede meydana gelen rahatsızlıklardan kaynaklanır. Daha çok hemoroid yani halk dilinde basur olarak bilinen rahatsızlıktan ötürü makat bölgesinde şişlik ve ağrı sorunları görülür. Ancak makattaki her sertlik, basuru işaret etmez. Bunun bir çok nedeni vardır.

Makatta Sertlik Nedenleri Nelerdir?

Hemoroid(Basur)

Basur ve mayasıl olarak da bilinen hemoroid, makattaki şişliğin en bilindik nedenidir. Hamilelik, yanlış tuvalet alışkanlıkları ve kabızlık rahatsızlıkları hemoroidin nedenleri arasındadır. Tuvalet yaparken çok fazla ıkınmak, anüsü zorlamak basura neden olur. Anüs bölgesinde damarların genişlemesi ve şişmesi şeklinde tanımlanır. 50 yaş ve üzeri kişilerde daha çok görülür. Anüste kanama, kaşıntı ve otururken zorluk çekmek basur rahatsızlığının belirtileridir.

Makat Apsesi

Makat bölgesinde içi dolu iltihaplı keseciklerin meydana gelmesi, makat apsesi rahatsızlığı olarak bilinir. Vücudun herhangi bir bölgesinde oluşabilen apse, salgı bezlerinde tıkanıklık ve iltihaplanmadan dolayı meydana gelir. Sürekli ishal rahatsızlığı ve bağırsak iltihaplanması, makat bölgesinde apseye neden olur. Makatta görülen küçük sertlik, apseden kaynaklı oluşabilmektedir.

Makat Siğili

Makat ve anal kondilom olarak da bilinir. Küçük noktalar halinde görülen siğiller, genellikle ağrısızdır. Makat siğili kişiyi fazla rahatsız etmediğinden, farkedilmesi zordur. Ancak uzman tarafından incelenerek tanı koyulabilir.

Makatta sertlik, şişlik şikayetinin altında yatan neden detaylı araştırılmalıdır. Sertliğe neden olan etken saptandıktan sonra ise bir an önce tedavi sürecine başlanmalıdır. Tanı ve tedavi için bir an önce uzman doktora başvurulmasını öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir