Makat Bölgesinde Bezeler

Makat bölgesinde bezelere, şişliklere halk arasında sıkça rastlanmaktadır. Makattaki şişlik-beze hemoroid(basur), makat çatlağı gibi rahatsızlıkların belirtisi olarak görülebilmektedir. Makat bölgesindeki şişliğin ağrılı olup olmadığı gibi bilgiler, bezenin altında yatan nedenin saptanmasında oldukça faydalıdır. Makatta şişlik, ciddi sağlık sorunlarının işaretçisi olabileceğinden ihmal edilmemeli ve mutlaka uzman doktora başvurulmalıdır.

Makatta Beze/Şişlik Neden Olur?

Makat bölgesinde bezenin oluşmasının bir çok nedeni vardır. Rahatsızlığın tedavisi neden olan etkene göre değişkenlik göstermektedir. Uzman kontrolü sonrasında teşhis koyulduktan sonra neden olan etkene bağlı olarak tedavi sürecine geçilir.

Hemoroid(Basur)

Anüs bölgesinde şişmiş iltihaplı damarlar, basur rahatsızlığını gösterir. Anüs bölgesindeki damarlar; dışkılama sırasında ıkınma, bağırsak hareketlerinden kaynaklı veya gebelik döneminde damarlara uygulanan baskıların artmasından kaynaklı şişebilmektedir. Makatta şişliğin yanı sıra anüs bölgesinde kaşıntı, şiddetli ağrılar ve makatta kanama basur rahatsızlığının belirtileri arasındadır.

Makatta Çatlak (Anal Fissür)

Makat bölgesinde oluşan yırtılma çatlak veya anal fissür şeklinde ifade edilir. Makatta çatlak probleminin genellikle nedeni sertleşen dışkıdır. Kabız rahatsızlığından sonra sertleşen daha da katılaşan dışkı, makat cildine zarar vererek çatlak sorununa neden olabilmektedir. Çatlak, makatta şişliğin yanı sıra ağrı ve kanama sorununa da neden olabilmektedir. Belirtilerinin çoğunun aynı olmasından kaynaklı basur rahatsızlığıyla fazlaca karıştırılabilmektedir.

Makatta şişlik, makat kanseri gibi ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Bu yüzden şişlik kesinlikle göz ardı edilmemeli ve mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir