Leğen Kemiği Ağrısı

Kalça kemiği, leğen kemiği bölgesinde ağrıya halk arasında sık rastlanır. Kalça vücutta en büyük ekleme sahip bölgedir diyebiliriz. Kalça gün içinde yapılan bir çok eylem, aktivite sırasında kullanılır. Her ne kadar kemikler arasında eklemi korumak için kıkırdak tabakası bulunsa da çeşitli sebeplerden ötürü kalça eklemi zarar görebilmektedir.

Aşırı fiziksel zorlama gerektiren aktiviteler, aşırı kilo alımı gibi etkenler kalça ekleminde incinmeye neden olabilmektedir. Genellikle sakatlanma, eklemin aşırı zorlanması durumlarında kalça bölgesinde ağrılar oluşabilmektedir.

Leğen Kemiği Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Yaşlılık ve Eklemin Zorlanması

Kalça bölgesindeki eklemler aşırı zorlanma ve yaşlılık durumlarında hasar alabilir. Hasar ise kendini kalça ağrıları şeklinde belli eder. Yaşlılıkla birlikte eklemler arasındaki kıkırdak yıpranır. Kıkırdağın yıpranması durumunda kemiklerin arasında sürtünme görülebilir. Kemiklerin arasındaki sürtünme ise kalça bölgesindeki eklemde ağrılarla kendini gösterir.

İltihap

Normal şartlarda eklemlerin rahat ve yumuşak hareket edebilmesi için eklemlerin arasına sıvı salgılanır. Salgılanan sıvının fazla olması veya herhangi bir iltihaplanma oluşması eklemlerde yeterince boşluk olmadığından baskı artar ve ağrılar hissedilir.

Kireçlenme

Tıp dilinde artrit şeklinde ifade edilir. Yıpranma ve aşınma durumu kalça ağrısının en bilindik nedenlerinden biridir. Kireçlenme ve eklemlerin yıpranması kalçada ağrıların hissedilmesine neden olur.

Leğen kemiği ağrısı-kalça ağrısı sorununun tedavisi için genellikle ilaçla yöntemler uygulanmaktadır. Daha çok ilaç tedavisiyle iyileştirilen rahatsızlık, ağrıların şiddetine ve nedenine göre de değişiklik gösterebilmektedir. Leğen kemiği ağrı sorunu bir kaç gündür devam ediyor ve istirahat etmeye rağmen geçmiyorsa, mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir