Kulak Altında Ele Gelen Sertlik

Vücudumuzda lenf düğümlerinin ve lenf bezlerinin bulunduğu yerleri sıralayacak olursak, kulak arkası, kasık bölgesi, koltuk altı, çene altı sayılabilir. Bunların dışında meme çevresinde de lenf bezleri vardır. Lenf bezlerinin şişmesi ya da orada bir beze oluşumu genel olarak ya enfeksiyon kaynaklı iltihaptır ya da kanser belirtisi bir tümör oluşumudur. Bu nedenle lenf bezlerinin olduğu bölgede bir şişlik görürseniz en kısa sürede kontrole gidiniz ve bunun sebebini öğreniniz. Telaş yapmadan bunun ne belirtisi olduğunu en kısa sürede öğreniniz.

Kulak Altında Ele Gelen Sertlik  Neden Olur?

Kulak altında ele gelen sertlik, lenf bezlerinde bir şişme olduğunun belirtisi olabileceği gibi sıradan bir yağ bezesi ve darbe kaynaklı bir şişme ya da çok ciddi bir kanser belirtisi olarak oluşmuş tümör olabilir. Bunun için kişinin o sertliğin şekline, hareket edip etmemesine, ağrı yapıyor olmasına bakması gerekir. Bunlardan yardımla bunun zararlı olup olmadığı hakkında bilgi edinilebilir.

  • Eğer şişlik giderek büyüyor, hareket ediyor ve ağrı yapıyor ise bu lenf bezlerinde bir şişme olduğu ve kanser belirtisi olabilir.
  • Şişlik öylece duruyor ve üzerine basınca ağrı yapmıyor ise bunun iltihap kaynaklı bir şişme olması yüksek ihtimaldir. Fakat yine de emin olmak için doktora gidip gerekli tahlilleri yaptırmak gerekir.
  • Orta kulakta ya da kulak yolunda oluşan bir enfeksiyon belirtisi olarak yansıyabilir. Bu iltihap oluşumu da antibiyotik kullanımı ile yok edilebilir.
  • Kulak altında oluşan yağ bezesi olarak da görülebilir. Yağ bezesi genelde genetik olarak görülür ve kişiden kişiye görülme sıklığı değişir.
  • Darbeden kaynaklı bir morarma, kan toplama ya da şişme olabilir. Bunun rengi ise farklıdır.

Kulak Altında Ele Gelen Sertlik söz konusu ise en kısa sürede doktorunuza başvurunuz. Konu ile daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Kulak Arkası Ağrı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir