Kulağımda Sürekli Ses Var

Periyodik ya da sürekli olarak dış kaynaklı olmayan seslerin duyulması, kulak uğultusu olarak bilinmektedir. Kulakta duyulan periyodik ya da devamlı sesler, “kulağımda sürekli ses var” şikayetine neden olabilmektedir. Kulak uğultusu tek kulakta oluşabileceği gibi iki kulakta birden de meydana gelebilmektedir.

Yüksek sesli ortam, çeşitli hastalıklar ve kullanılan ilaçlar kulak uğultusu probleminin nedenleri arasındadır. Uğultu sorununun tedavisi neden olan etkene göre değişkenlik gösterebilmektedir. Eğer kulakta sürekli olarak ses duyuluyorsa ve geçmiyorsa, daha ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verebileceğinden ihmal edilmemeli en kısa zamanda doktora başvurulmalıdır.

Kulak Uğultusu Neden Olur?

Gürültülü Ortam 

Yüksek sesli ortam/gürültülü ortam kulak uğultusunun en bilindik nedenlerinden biridir. Gürültülü ortamlarda kulak koyucu aletler kullanılarak, uğultu problemi önlenebilir. Sürekli gürültülü ortamda bulunmak, kulakta kalıcı hasarlara neden olabileceğinden kulak tıkacı takılması önerilmektedir.

Kullanılan İlaçlar 

Kullanılan bazı ilaçların yan etkisi olarak kulak uğultusu sorunu baş gösterebilmektedir. Antibiyotik, sakinleştirici, antidepresan gibi ilaçların kullanımı kulakta sürekli ses duyulmasına neden olabilmektedir. Şikayetle ilgili uzmana başvurulduğunda kullanılan ilaçlar hakkında doktora bilgi verilmesi, rahatsızlığın tedavisinde etkilidir.

Hastalıklar 

Alerjik durumlar ve kulak enfeksiyonu rahatsızlıkları kulakta uğultuya neden olabilmektedir. Kulağın içinde biriken mum, enfeksiyon, kulak zarı yırtılması, alerji ve tümör gibi sağlık sorunları kulak uğultusuna sebebiyet verebilmektedir. Uğultu sorunu tümör gibi ciddi rahatsızlıkların habercisi olabileceğinden, ihmal edilmemeli ve mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Kulak Uğultusu Nasıl Geçer?

  • Yüksek sesli ortamlarda bulunulduğunda kulak tıkacı kullanmaya özen gösterin. Kulakta daha kalıcı hasarlar oluşmaması adına, kulak tıkacı önerilmektedir.
  • Düzenli spor ve egzersiz yapın. Gün içinde düzenli spor yapmak, vücuttaki kan sirkülasyonunu arttırır ve uğultu semptomlarının azalmasını sağlar.
  • Tuzu olabildiğince az tüketin. Tuz vücuttaki kan sirkülasyonunu azaltıcı bir etkiye sahiptir. Bunun akabinde orta kulakta sıvı birikimine ve dolayısıyla uğultu problemine neden olabilmektedir. Tuzu azaltarak, uğultu sorunu önlenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir