Köprücük Kemiği Kaynama Süresi

Köprücük kemiği yani tıptaki adı ile klavikula boynumuzu omuzlarla ve kafa ile bağlayan kasların, tendonların, sinirlerin kavşağıdır. Yani körücük kemiğine bağlı olan kas ve tendon sayımız oldukça fazladır. Bu nedenle burada oluşan bir kırık ya da hasar bu kaslara böylece de omuz ya da kafamıza zarar verir. Boyun ile omuzların bağlantısını yapan bu kemiğin kırılması genelde sert sporlarla uğraşan kişilerde ya da trafik kazalarında ezilmeden ötürü görülür. Kolların ve omuzun sağlığı ve boyun kasları için Köprücük Kemiği Kaynama Süresi hakkında bilgi almanız ve tedavisine dikkat etmeniz gerekir.

  Köprücük Kemiği Kaynama Süresi

  • Bu kemiğin ne kadar hassas olduğundan bahsettik ve bu nedenle böyle bir durumdan şüpheleniliyor ise hasta hareket ettirilmemeli ve en kısa sürede sağlık birimlerine haber verilmelidir. Aksi takdirde çok ciddi boyun hasarı ve fıtıklara neden olabilir.
  • Kemiğin hangi bölgeden kırıldığına ve tendonlarda bir yırtılma olup olmadığına göre ciddileşir.
  • Tedavi için çeşitli yöntemler vardır. Fakat kemik ezilerek ve ufalanarak kırıldı ise mutlaka o bölgede açık ameliyat yani cerrahi bir operasyon gerekir. Çünkü kemiklerin temizlenmesi ve yeni hasarların oluşmaması gerekir.
  • Tedavisi için doktor kontrolü şarttır kendiliğinden kaynamasını beklemek ya da bilinçsizce ilaç kullanmak işe yaramayacaktır. Pek çok sinir ve kasın bağlı olduğu bu kavşağın hasarına gerekli hassasiyet gösterilmelidir.
  • Kırığın varlığı yoğun acı ve yanma, kızarıklık, şişme ya da açık ise kanama ile kendini gösterir.

  Köprücük Kemiği Kırığının Tedavisi

  1. Kol Desteği kullanımı ile daha rahat hareket etme sağlanır.
  2. Gerekli ise cerrahi operasyona gidilir.
  3. Fizik tedavi uygulaması kaynama süresini azaltır.
  4. Askıya alınarak uzunca bir süre kolun kaynaması sağlanır.
  5. İlaç tedavisi ile de desteklenebilir.

 Konu hakkında daha fazla bilgi almak için Köprücük Kemiği Kırığı Kaynama Süresi yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir