Kol Altında Ağrılı Şişlik

Koltuk altı bölgesine alınan herhangi bir darbe veya hasardan sonra kol altında ağrılı şişlik problemi belirebilmektedir. Koltuk altında ağrı ve şişlik, akıllara meme kanseri ihtimalini getirdiğinden paniğe ve endişeye yol açabilmektedir. Ancak her koltuk altı ağrısı meme kanserini işaret etmez. Bir çok farklı sebepten ötürü kol altında ağrılı şişlik sorunu görülebilmektedir.

Koltuk Altı Ağrılı Şişlik Nedenleri Nelerdir?

Enfeksiyon

Koltuk altında ağrılı şişlik sorununun en bilindik nedenlerinden biri enfeksiyon durumudur. Ter bezlerinde bakteriyel enfeksiyon söz konusuysa, iltihaplanma meydana gelebilmektedir. Aşağıda belirtilen unsurlar koltuk altında enfeksiyon sorununa neden olabilmektedir.

  • Aşırı terleme
  • Hijyen eksikliği(temizliğin tam anlamıyla yapılmaması)
  • Tıraş esnasında cildin tahriş edilmesi

Sinir Hasarı

Kol bölgesine alınan herhangi bir darbeden ötürü sinirlerde hasar oluşabilmektedir. Sinirde oluşan hasarlar ağrının yanı sıra uyuşukluk ve karıncalanma şeklinde kendini belli eder. Bu durumda doktora başvurulması tavsiye edilir.

Lenf Bezleri Şişmesi

Vücudun bir çok bölgesinde bulunan bağışıklık sisteminin bir parçası olan lenf bezleri, enfeksiyon ve zorlama durumlarında şişlikle kendini gösterebilmektedirler. Koltuk altı bölgesindeki lenf bezlerindeki şişlik, daha çok enfeksiyon durumunda görülmektedir. Koltuk altı ağrısı probleminin nedeni lenf bezlerinin şişmesi olabilir.

Meme Kanseri

Koltuk altı bölgesi ile meme bölgesi arasında ele gelen şişlik, kitle meme kanserinin en bilindik belirtilerinden biridir. Bu yüzde koltuk altında ağrılı şişlik kişinin endişeye kapılmasına neden olabilmektedir. Ancak her şişlik kanser işaretçisi olmadığından sakin olunmalı ve doktora gidilmelidir. Unutulmamalıdır ki kanser hastalıklarında erken teşhis hayat kurtarıcı niteliğindedir.

Koltuk Altı Ağrısı Tedavisi

Koltuk altı ağrısı probleminin tedavisi neden olan etkene göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu yüzden öncelikle şişliğin altında yatan neden saptanmalı, ardından nedene yönelik tedavi sürecine geçilmelidir.

Enfeksiyondan kaynaklı koltuk altında ağrılı şişlik sorununda genellikle antibiyotik ile tedavi yöntemi uygulanır. Antibiyotik ilaçlar sayesinde enfeksiyon hafifletilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir