Kist Hamileliğe Engel midir?

Genellikle bir çok kadının ortak sorunu olan yumurtalık bölgesinde oluşan, birbirinden farklı bir çok türü olan ve vücuttaki hormonların etkisi ile gelişen içi sıvı dolu kitlelere, keseciklere kitle adı verilir. Rahim kistleri hamileliği engelleme ihtimali açısından bir çok kadının korkulu rüyası halindedir.

Rahimde Kist Hamile Kalmayı Engeller mi?

Neredeyse tüm kadınların hayatlarının bir evresinde yumurtalık kistleri görülebilmektedir. Rahim kistlerinin bir bölümü bulgu, belirti gösterirken bir kısmı ise belirti göstermez. Rahim kistlerinin kötü huylu çıkma ve gebeliği engelleme ihtimalinden dolayı kadınlarda; “kist hamileliğe engel olur mu?” sorusunu uyandırır. Bazı kistler hamileliğe engel olabilmektedir. Kistin tanısı ve gerekli inceleme için kesinlikle uzman doktora danışılmalıdır.

Yumurtalık Kisti Nedir?

Yumurtalık kistleri daha çok hormonal düzensizliklerin sonucunda görülmektedir. Her adet evresinde 3-4 cm’ye kadar erişebilen folikül kistler oluşabilir. Folikül kistler zamanı gelince çatlar ve yumurtlama olayı oluşur. Hamilelik için tüm şartlar uygunsa yumurtlamanın sonrasında gebelik durumu görülür. Gebelik söz konusu değilse, yumurtlamadan yaklaşık olarak 2 hafta sonra adet kanaması görülür. Ancak kimi zaman folikülde çatlama olmaz ve büyümeye devam eder. Böylece kadında folikül kistleri meydana gelmiş olur. Rahim kistleri genellikle radyolojik yöntemlerle saptanır ve saptamadan sonra kistin çeşidine bağlı tedavi sürecine geçilir.

Rahim Kisti Belirtileri Nelerdir?

Rahim kistleri her zaman belirti vermezler. Ancak bilindik bazı belirtiler gözlenerek ve düzenli rutinler sırasında kistlerin olup olmadığı farkedilir. En sık görülen kist belirtisi; adet düzensizliği durumudur.

  • Adet düzensizliği
  • Karın veya kasık bölgesinde ağrı
  • Karın bölgesinde şişlik
  • Sindirim sistemi sorunları(kabızlık vs.)
  • Sık idrara çıkma gibi idrar yolu problemleri.

Uzmanlar tarafından yapılacak radyolojik yöntemlerle kist saptandıktan sonra hamileliğe engel olup olmadığı belirlenir. Eğer uzun süredir doğal yöntemlerle hamilelik deneniyorsa ve başarılı sonuç alınamıyorsa, mutlaka doktora gidilmesi ve gerekli muayenelerin yaptırılması tavsiye edilir. Kist dışında başka sağlık sorunları da hamileliğe engel olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir