Kırkıncı Günden Sonra Kanama

  Gebelikte kırkından sonra kanama yani bebek doğduktan kırk gün sonra oluşan kanama genelde beklenen bir durum değildir. Gebeliğin oluşumu ve gebelik sonrası kişinin psikolojik desteğe ihtiyacı olabilir. Özellikle doğum sonrasındaki altı haftaya yani kırk gün gibi süren süreye lohusalık dönemi denir ve bu dönemde kadınlar genelde bir yılgınlık, yalnızlık ve mutluluk hissederler. Bu  hisler kadının lohusa döneminde çok hassas olmasından ve kırılganlığa bağlı olarak da devamlı ruhsal bunalım hali olabilir. Bu nedenle luhusa döneminde ya da kırkından sonra kanama olanlarda psikolojik destek gereklidir.

    Gebeliğin Kırkıncı Gününden Sonra Kanama

Gebelikte kırk günden sonra olan kanama kadının normal adet dönemine geri gelmesi de olabilir. Bunu kadın kendisi adet dönemlerini takip ederek anlayabilir. Eğer normal adet dönemi kanamasına döndü ise bunda zararlı ya da olağan dışı bir durum yoktur. Ancak adet kanaması olmadığı düşünülen kanamalarda da dikkat etmek gerekir. En kısa sürede doktora gitmek gereklidir. Bu kanamanın sebebi ameliyattan kalan ya da doğumdan kalan bir durum da olabilir.

Doğumun nasıl gerçekleştiği de çok büyük önem taşır. Normal doğum ile gerçekleşen doğumlarda kanamanın durması için oksitosin hormonu gerekir. Bu kanamanın duramamsı ve devam etmesinin sebebi hormon dengesizliği ve yetersizliği olabilir. Bu nedenle doğum türü ve hormonların vücuttaki durumuna bakılarak ancak kanamanın sebebi açıklanabilir. Bu konu ile ilgili en iyi görüşü doktor verecektir. Hiç vakit kaybetmeden en kısa sürede doktora gitmeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir