Kilo Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Genelde çevremizde hep kilo aldım ne yapmalıyım, vermek için ne yapsam gibi yakınmalar duyarız. Ve kilo almak isteyen insanları ki özellikle bayanlar biz çok fazla çekiştiririz. Peki insanlar neden kilo almak ister?

Zayıflık, birçok nedenden ötürü olabilir. Kronik hastalıklar sonucu, yeme bozuklukları sonucunda ve yetersiz beslenme gibi durumlar sonucunda zayıflık görülebilir. Zayıf olan kişilerin vücut dirençleri oldukça düşüktür. Ayrıca zayıf olan kişiler ve hatta hastalık derecesinde zayıf olan kişiler daha çabuk yorulurlar ve vücut ısılarının denetimi çok daha zor olur. Obezite durumunda kişi kronik hastalıklar için risk faktörü olduğu gibi aşırı zayıflık durumunda da risk faktörüdür. Ayrıca post menopoz döneminde olan kadınlar için aşırı zayıflık kemik erimesini arttırır. Peki kilo almak için ne yapmalıyız?

Öncelikle zayıflığın nedeni araştırılmalıdır. Alınan sonuca göre zayıflığı önlemek ve düzeltmek için bir tedaviye başlanır. Ayrıca güzel bir diyetisyen ile anlaşılmalı ve diyetisyen ile beraber çalışılmalıdır. Eğer zayıflık besinlerin emilimi ile ilgili bir sorundan kaynaklanıyorsa bu durum diyetle düzelmez. Başka dalda uzman kişiler ile beraber çalışmak gerekir.
-Yağlar midede uzun süre depolanır bu nedenle uzun süreli tokluk sağlarlar. Bu nedenle kişinin diyetinde bol yağlı yiyecekler, özellikle kızartmalar bulunmamalıdır. Bu besinler diyetten sonraki dönemde kullanılarak kilo alımına devam edilmelidir.
-Kilo almaya yardımcı bir ajan olarak şarap örnek verilebilir. Yemeklerden önce içeceğiniz 1 kadeh şarap size yardımcı olur.
-Kilo almak için doktor tavsiyesi ile balık yağı ve vitamin takviyeleri alabilirsiniz. Hızlıca kilo almanıza yardımcı olacaktır.
-Sigara kilo almayı önler. Bu nedenle tütün ürünlerinden uzak durmalısınız. Çünkü tütün ürünleri metabolizmanızı fazlasıyla hızlandırır.
-Psikojik olarak da ”kilo almak zorundayım” cümlesini kurmamalısınız. Bunu tekrar ettikçe sıkıntı ederek daha çok kilo verebilirsiniz.
-Diyetisyeninizin önerisi ile daha çok karbonhidrat ağırlıklı bir diyet yapmalısınız. Örneğin yulaf ezmesi, süt, kuruyemiş, kuru meyve, bulgur, lapa tarzı gıdalar tüketebilirsiniz.

Unutulmamalıdır ki bir hekime danışmadan kilo almaya çalışmak çok tehlikelidir. Bu nedenle uzman hekime danışarak bir yol izleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir