Kemik Çatlaması

Kemik çatlaması; kemiğin kırılmasıyla hemen hemen aynı şeydir. Ancak kemik çatlaması kırıkta olduğu gibi ayrışmaya neden olmaz. Çatlakta, kemiğin ya alt bölgesinde ya da üst bölgesinde kırılma söz konusudur. Yani kırık tek taraflıdır, kemikte tamamen bir kırılma söz konusu değildir.

Kemik çatlaması daha çok darbe, hasar gibi travma etkenlerinin sonucu olarak görülür. Kemik kırılmasına neden olan etkenler, çatlağın da nedenleri arasındadır. Sert bir darbe, kişinin hızlıca yere düşmesi ya da kaza etkenleri kemikte çatlağa yol açar. Özellikle spor ile ilgilenen kişilerde daha fazla görülür.

Daha çok kol ve bacak kemiklerinde rastlanır. Gün içinde çok fazla kullanılan ve hasarlara daha müsait olan el parmaklarında çatlaklar sık görülür.

Kemik Çatlaması Tedavisi

Çatlağın tedavi süreci, kırıklara göre kısa sürelidir. Kemik çatlağının tedavisi 3-4 hafta gibi kısa sürede gerçekleşir. Ancak bu süre kemiğe alınan darbe ve hasara göre değişkenlik gösterir. Tedavi aşamasında genellikle alçı tedavi yöntemi uygulanır. Son zamanlarda alçı dışında ortopedik cihazlar yardımıyla, çatlakların tedavisi sağlanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir