Kaşta Ve Sakalda Kepeklenme

Kaşta ve sakalda kepeklenme sorunu bir çok sebepten oluşabilmektedir. Kepeklenmenin en bilindik nedenlerinden biri cilt kuruluğudur. Saçta daha çok görülen kepek sorununa kaş ve sakalda da rastlanabilmektedir. Cilt kuruluğu dışında cilt kuruluğunu tetikleyen unsurlar da kepeklenmeye neden olabilmektedir.

Kaşta Kepeklenme Neden Olur?

Cilt Kuruluğu

Cilt yapısı kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Kuru cilde sahip olan kişilerde kepeklenme sorununa sık rastlanır. Nemsiz ortam ve soğuk hava gibi etkenler cilt kuruluğunu tetikleyicidir. Aynı zamanda fazla sıcak alanlarda cilt kuruluğunun oluşmasına neden olur. Nemlendirici krem ve ürünlerle cilt kuruluğu önlenebilir. Cilt kuruluğunun önlenmesi kepeklenmeyi de önleyicidir.

Jöle ve Benzeri Kullanılan Ürünler

Daha çok saçlara uygulanan jöle gibi kimyasal ürünler, bazıları tarafından sakal ve kaş bölgesine de sürülebilmektedir. Kullanılan jöle ve benzeri kimyasal ürünler alerjiye neden olabilir ya da ciltte tahrişi tetikleyebilir. Bu durumda kepek oluşumu gözlenebilmektedir. Hem cilt sağlığı hem de kepek oluşumunu önlemek için kimyasal saç ürünlerinden olabildiğince uzak durmakta fayda vardır.

Kaşta ve sakallarda kepeklenme sorunu, kişinin kendini rahatsız hissetmesine ve özgüven eksikliğine neden olabilmektedir. Kepeklenme her ne kadar kullanılan ürünler ve cilt kuruluğuyla ilgili olsa da, kimi zaman cilt hastalıklarının habercisi olabilmektedir. Bu nedenden dolayı aşırı kepeklenme sorunu söz konusuysa ihmal edilmemeli ve mutlaka uzman bir doktora danışılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir