Kas Yırtılması

Kas liflerinin aşırı miktarda zorlanması ve gerilmesi sonucunda kaslarda yırtılma sorunu baş gösterebilmektedir. Kas yırtılması genellikle fiziksel zorlama barındıran aktivitelerin yapılmasından dolayı görülür. Özellikle spor yapan kişilerde daha çok görülür. Spor ve egzersizden önce vücuttaki kasların yeterince ısınmamasından ötürü sık rastlanır. Bu yüzden yapılacak fiziksel aktivitelerden önce açma-germe hareketleri yapılarak kasların ısındırılması önerilir.

Kas Yırtılması Neden Olur?

Ani ve Dengesiz Hareketler

Aniden ve dengesiz bir biçimde yapılan hareketler, liflerin zorlanmasına ve kopmasına neden olabilir. Yerden bir eşyayı kaldırmak için aniden eğilme ya da aniden hareket etme eylemleri sonrasında sık rastlanır. Olası kas yırtılmasını önlemek için ani ve dengesiz hareketlerden olabildiğince uzak durulmalıdır.

Kasların Yeterince Isınmaması

Spor sırasında kasların gerekli egzersizlerle ısınmamış olması, kasların zedelenmesine hatta yırtılmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden spor yapmadan önce mutlaka düzenli esneme, gerilme hareketleri tekrar edilmelidir.

Kas Yırtılması Belirtileri Nelerdir?

  • Kasların olduğu bölgede şişlik, morluk
  • Kas spazmı ve ağrısı
  • Yırtılma anında kastan gelen ufak ses

Kas Yırtılması Tedavisi

Kas yırtılması belirtileri görülüyorsa, rahatsızlık ihmal edilmemeli ve bir an önce uzman doktora başvurulmalıdır. Sağlık kuruluşundan önce evde ağrıyı azaltmak için uygulanabilecek ilk yardım yöntemleri vardır. Bunlardan en yaygını buz torbası yöntemidir. Buzu havlu ya da beze sarararak, ağrıyan kasın olduğu bölgeye koyun ve bir süre bekletin. Buz, kasın gerilmesini ve ağrının daha az hissedilmesini sağlar. İlk yardım yöntemini uyguladıktan sonra mutlaka uzman bir doktora başvurmanızı öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir