Karından Gelen Garip Sesler

Karından gelen garip sesler daha çok tam olarak doygunluğa erişilmediğinde meydana gelir. Açken ya da yemek yedikten sonra hala açlık hissediliyorsa, karından gurultu şeklinde sesler duyulabilir. Bu sorun hemen hemen herkesin en az bir kere yaşadığı durumdur. Bazen çok fazla duyulabilen yüksek sesler, kişinin kendini kötü hissetmesine ve toplum içinde özgüven eksikliği sorununa yol açabilmektedir.

Karından Neden Ses Gelir?

Karından gelen seslerin, guruldamanın en bilindik nedeni açlık halidir. Tam olarak doyacak kadar besin tüketilmediğinde midedeki boşluktan ötürü sesler, guruldamalar duyulur. Açlıktan ötürü duyulan sesler gayet normaldir ve endişeye gerek yoktur. Ancak kimi zaman açlık dışında başka etkenlerde karından garip seslerin gelmesine neden olabilmektedir. Özellikle bağırsak enfeksiyonu ve rahatsızlıklarında karından gelen gurultu sesleri daha çok duyulur. İshal rahatsızlığının sonucu olarak karından sesler gelebilmektedir. Ancak dışkılama sıklığında bir anormallik yoksa ve dışkı yapısında yumuşaklık söz konusu değilse, karından gelen seslerin sebebi bununla ilgili değildir.

  • Bağırsak rahatsızlıkları, enfeksiyonları
  • Açlığın yanı sıra çok fazla yiyecek tüketmek de karından seslerin gelmesine neden olabilmektedir. Özellikle baharatlı ve acı besinler tüketmek, mide asidini arttırdığından gurultu sesleri daha belirgin hissedilir. Baharatlı, asitli ve acı besinlerden uzak durmakta fayda vardır.
  • Vitamin eksikliği de karından garip seslerin gelmesinin nedenleri arasındadır.

Karından Gelen Sesler Nasıl Giderilir?

  • Sağlıklı ve dengeli beslenilmeli. Her türlü gıda ve vitamin ihtiyacı gün içinde giderilmelidir.
  • Açlık halinde mideyi bastıracak besinler tüketilmelidir. Ara öğünlerde gıda ürünleri yerine meyve ve sebzeler tercih edilmelidir.
  • Acı, baharat ve asit içeren yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Karından gelen garip seslerin nedenleri açlık ve bağırsak rahatsızlıkları olarak bilinir. Eğer gurultu kişinin hayatını olumsuz etkileyecek durumdaysa, uzman bir doktora başvurulmasını öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir