Karında Hareketlilik Neden Olur?

Karında hareketlilik hissi genellikle kendini karın sesi ve karnın iç bölgesinde dalgalanmalar halinde gösterir. Karında oluşan hareketlilik hissinin bir çok nedeni olabilmektedir. Hamilelik isteyen kadınlarda karında hareketlilik hissi, akıllara hamilelik ihtimalinin gelmesine sebep olur. Hamilelik karında hareketlilik hissinin nedenlerinden biri olsa da, her karında hareketlilik hissi hamileliği işaret etmez. Hareketlilik hissiyatının altında yatan nedenin saptanabilmesi için mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Karında Hareketlilik Nedenleri Nelerdir?

Karında hareketlilik hissinin en bilindik nedenlerinden biri hamilelik durumudur. Ancak karın bölgesinde hissedilen her hareketlilik hamileliğe işaret etmez. Eğer adet gecikmesi durumu ve karında hareketlilik hissi söz konusuysa, hamilelikten şüphelenilir. Kesin tanının yapılabilmesi için doğum kontrol testlerinin yapılması önerilir.

Hamilelik dışında huzursuz bağırsak hastalığı da karında hareketlilik hissinin nedenleri arasındadır. Özellikle masa başında ve tüm gün bilgisayar başında çalışan şirket çalışanlarında sık görülür. Hastalığın asıl nedeni aşırı stres ve kaygı gibi psikolojik etkenlerdir. Karında hareketlilikle birlikte tuvalete düzensiz çıkma, karın ağrısı gibi sorunlar da baş gösterebilmektedir.

Tüketilen besinlerden veya bağırsak hareketlerinden kaynaklı ishal, kabızlık ve aşırı stres gibi etkenler karında hareketlilik hissini tetikleyicidir.

Karında Hareketlilik Tedavisi

Karında hareketlilik hissi probleminin altında yatan nedenin derhal saptanabilmesi için mutlaka doktora gidilmelidir. Yapılacak tetkik ve muayenelerden sonra hareketliliğin nedeni saptanır. Nedene yönelik tedavi yöntemleri değişiklik gösterebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir