Karın Ağrısı ve Hemoroid

Anal kanal bölgesinde damarların kümeleşmesi ve şişmesi durumu hemoroid olarak açıklanır. Halk arasında daha çok basur olarak bilinen hemoroid rahatsızlığında, anal bölgedeki damarların iltihaplanıp şişmesiyle birlikte hemoroid memeleri oluşur. Hemoroidin altında yatan neden tam olarak bilinmese de, genellikle sindirim ve beslenme sorunlarının sonucu olarak meydana gelmektedir.

Sağlıksız, dengesiz beslenme ve yanlış tuvalet alışkanlıkları hemoroidi tetikleyicidir. Özellikle tuvalette uzun süre vakit geçirmek ve ıkınmak, kendini zorlamak basurun en bilindik nedenlerindendir. Hemoroid rahatsızlığı düğümlenmiş damarların hissettirdiği acı, ağrı ve dışkılama sırasında oluşan kanamalar sayesinde farkedilir. Rahatsızlık kişinin hayatını olumsuz etkilediğinden, bir an önce doktora başvurulmalıdır.

Hemoroid Karın Ağrısı Yapar mı?

Hemoroid rahatsızlığının direkt olarak karın ağrısı etkisi yoktur. Ancak basur nedeniyle kişinin bağırsaklarını tam olarak boşaltamaması, karın ağrısı sorununa yol açabilmektedir. Kabızlık, karında şişkinlik ve karın ağrısı sorunları basurdan kaynaklı görülebilmektedir. Kimi zaman şiddetli hissedilebilen karın ağrıları, kişinin hayatını olumsuz etkiler. Eğer basurdan şüpheleniliyor ve üstüne üstlük karın ağrısı sorunu yaşanıyorsa, mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir