Kalçadan Başlayan Ağrı

Kalçadan başlayan ağrı bir çok sebepten kaynaklı oluşabilmektedir. Halk arasında sık rastlanan kalçadan başlayan ağrı rahatsızlığı nedene bağlı olarak kimi zaman şiddetli hissedilirken kimi zamansa hafif sancılar halinde hissedilmektedir. Kemik hastalıkları, doku bölgesinde oluşan hasarlar, kırık ve kemiklere alınan darbeler, kalçadan başlayan ağrı probleminin nedenleri arasındadır. Kimi zaman kalça bölgesine fazla ağırlık bindiğinde ve yanlış oturuş pozisyonu durumlarında da kalça bölgesinde ağrı sorunu baş gösterebilmektedir.

Kalçadan başlayan ağrı sorunu ayaklara doğru yayılabildiği gibi sadece kalça bölgesinde de hissedilebilmektedir. Ağrı sürekli artabildiği gibi sabit seyirde de kendini gösterebilmektedir. Halk arasında genellikle “bıçak gibi ağrı girdi” tabiriyle ifade edilen kalça bölgesindeki ağrı, birden bire acı hissine sebebiyet verebilmektedir. Bıçak gibi ağrı tabiri; aniden başlayan ve ağrının tam olarak nerede olduğu saptanamayan ağrıdır. Kalçadan başlayan ağrı şikayetinin altında bir çok neden olabilmektedir. Ağrının tedavisi için öncelikle altında yatan sebep uzman tarafından tam olarak saptanmalıdır.

Kalçadan Başlayan Ağrı Nedenleri Nelerdir?

Kırık 

Bacak bölgesinde kırıkların oluşması, kalçadan başlayan ağrı şikayetinin doğmasına neden olabilmektedir. Kırık sorununda mutlaka doktora gidilmelidir.

Kramp

Kasların düzensiz çalışması ya da uzun süre çalışmaması halinde kramp sorunu baş gösterir. Kramp ise kendini aniden giren ağrılarla gösterir.

Diyabet 

Diyabet hastalıkları kan dolaşımıyla ilgili olduğundan, dolaşım sisteminde bozukluklara-rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Dolaşım sistemi rahatsızlıkları ise kalça bölgesinde ağrıların hissedilmesine sebebiyet verebilmektedir.

Burkulma 

Ani ve dengesiz harekette bulunulması halinde bacak veya kalça bölgesinde burkulma oluşabilmektedir. Kalçadan başlayan ağrının nedeni burkulma olabilir.

Sinir Zedelenmesi

Sinirlere doğru alınan darbe ve hasarlar, kalça bölgesinde ağrıların oluşmasına neden olabilmektedir.

Kalçadan başlayan ağrı problemi, bir süredir devam ediyor ve geçmiyorsa kesinlikle ihmal edilmemelidir. Ağrıların nedeninin teşhisi ve sorunun tedavisi için mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir