Kalça ve Kasık Ağrısı

Vücudun herhangi bir bölgesinde oluşabilen ağrı, sancı sorunları genellikle travma etkenleri(kaza, darbe, hasar) sonrasında görülür. Kalça ve kasık bölgesine alınabilen darbeler sonrasında ağrılar hissedilmesine neden olur. Travma etkenleri dışında bir çok sebepten ötürü kalça ve kasık ağrısı görülebilmektedir.

Kadınlar tarafından kasık ağrısı hemen hamileliğe yorulur. Ancak her kasık ağrısı gebelik durumunu göstermez. Eğer kasık ağrısı ile birlikte adet gecikmesi durumu da yaşanıyorsa hamilelikten şüphelenilmesi gayet normaldir. Bu durumda eczanelerden temin edilebilen testlerin uygulanması faydalı olacaktır.

Kalça ve Kasık Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Darbe veya Hasar(Travma Etkenleri)

Kalça ve kasık bölgesine alınabilecek darbe veya hasar ağrıların hissedilmesine yol açabilir. Hızlı bir şekilde yürürken kasık bölgesinin sert bir cisme çarpması ya da yere düşmenin sonucu olarak sık görülür. Genelikle ağrı geçicidir ve kendiliğinden geçer. Ancak ağrının geçme süresi alınan darbenin şiddetiyle değişiklik gösterebilmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Herhangi bir bölgede oluşabilen enfeksiyon sorunu kendini ağrı ile belli eder. Sık görülen idrar yolu enfeksiyonu da vücutta aynı tepkiye sebep olur. İdrar yolu enfeksiyonu rahatsızlığı kasıklarda şiddetli ağrıların hissedilmesine neden olabilmektedir.

Hamilelik

Kasık ağrısı çoğu zaman hamilelik belirtisi olarak düşünülür. Ancak tek başına kasık ağrısı, hamilelik bulgusu olarak değerlendirilmez. Eğer adet gecikmesi gibi başka bir takım hamilelik belirtileri de görülüyorsa, hamilelik ihtimalinden şüphelenilebilir. Hem kasık ağrısı hem adet gecikmesi durumunda test yapılması önerilir.

Kalça ve kasık ağrısının tedavisi neden olan etkene göre değişiklik gösterir. Öncelikle ağrıların altında yatan neden araştırılır ve neden saptandıktan sonra tedavi sürecine geçilir. Ağrılar uzun zamandır devam ediyorsa ve hayatı olumsuz etkiliyorsa, ihmal edilmemeli mutlaka uzmana başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir